Muzyczny maraton na 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara

-
15.07.2022
Muzyczny maraton na 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara

17 lipca minie 90 lat od urodzin najsłynniejszego kompozytora związanego z Katowicami – Wojciecha Kilara. Z tej okazji muzyka Mistrza zabrzmi dzień wcześniej w całych Katowicach.

„Nigdy nie potrafię powiedzieć dlaczego mieszkam w Katowicach, a nie w Warszawie, Paryżu czy Los Angeles. Ja ten Śląsk po prostu polubiłem, dobrze się tu czuję…” – powiedział w wywiadzie Wojciech Kilar, zapytany o to, dlaczego Katowice stały się jego domem i miejscem twórczości. Spędził tu całe dorosłe życie – od 1948 do 2013 roku.

Dlatego okrągłą, 90. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora Katowice uczczą zapraszając mieszkańców na Urodziny Kilara.

W sobotę 16 lipca, w czterech punktach miasta, zabrzmi jego muzyka w wykonaniu doskonałych śląskich artystów. Wystąpi Kwintet Dęty Blaszany NOSPR, Kwintet Śląskich Kameralistów, Chór Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej i zespół muzyków Orkiestry Kameralnej Archetti.

Muzyków spotkamy na katowickim Rynku (plac Kwiatowy), amfiteatrze w Strefie Kultury i schodach Archikatedry. Wyjątkową atrakcją będzie koncert w ogrodzie willi Kilara przy ul. Kościuszki. Po śmierci kompozytora dom przejęło miasto i tworzy tam Centrum Edukacji Muzycznej Dom Kilara. Możliwość wejścia do ogrodu kompozytora będzie pierwszą i najprawdopodobniej jedną z ostatnich, aby zobaczyć to miejsce zanim rozpoczną się prace konstrukcyjne.

Od rana do popołudnia na otwartych koncertach wykonana zostanie muzyka filmowa, kameralna
i religijna Kilara.

– To będzie muzyczna wędrówka śladami Wojciecha Kilara w Katowicach. Miejsca są symboliczne
i przypominają o związkach kompozytora z miastem, ale równocześnie podkreślają bogactwo jego twórczości. Dlatego np. na schodach Archikatedry zabrzmią jego chóralne utwory religijne, a koncert przy siedzibie NOSPR przypomni, że Wojciech Kilar był wielkim ambasadorem powstania tej sali, która dziś mieści się pod adresem plac Kilara 1 – mówi Łukasz Kałębasiak z instytucji Katowice Miasto Ogrodów, organizatora wydarzenia.

Program został ułożony tak, aby każdy, kto ma na to ochotę, mógł wziąć udział we wszystkich czterech koncertach, bowiem w każdym miejscu artyści wykonają program dwukrotnie.

Filmowy suplementem do muzycznego maratonu będzie wieczorny pokaz „Draculi” w reż. Forda Francisa Coppoli. Obraz z niezapomnianą muzyką Kilara obejrzymy również bez biletów w ogrodzie klubu Drzwi Zwane Koniem przy ul. Warszawskiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny (ograniczona liczba miejsc w ogrodzie domu Kilara).


 

Pełny program wydarzenia

16 lipca 2022:

 

godz. 10.00 oraz 11.30

Kwintet Śląskich Kameralistów

Dariusz Zboch, Jakub Łysik – skrzypce, Jarosław Marzec – altówka, Katarzyna Biedrowska

– wiolonczela, Dawid Lewandowski – kontrabas, Roman Widaszek – klarnet, Grzegorz Biegas – fortepian

Gdzie: ogród przy Domu Kilara (ul. Kościuszki 165) lub *Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa

 

W programie muzyka filmowa Wojciecha Kilara w aranżacjach Dariusza Zbocha: Smuga cienia, Trędowata (Walc), Ziemia obiecana (Walc), Pan Tadeusz (Polonez), Dracula, Sól Ziemi Czarnej, Kronika wypadków miłosnych, Bilans kwartalny.

Uwaga! Ilość miejsc na koncerty w ogrodzie przy Domu Kilara jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki dostępne przed koncertem.

 

godz. 11.15 oraz 12.45

Chór Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej

Krystyna Krzyżanowska-Łoboda – dyrygent

Gdzie: Katedra Chrystusa Króla (ul. Plebiscytowa 49A) – schody boczne lub *wnętrze

W programie muzyka sakralna Wojciecha Kilara: Modlitwa do Małej Tereski, Hymn paschalny, Lament, Lumen.

 

godz. 12.30 oraz 14.00

Kwintet Dęty Blaszany NOSPR

Stanisław Dziewior, Piotr Nowak – trąbka, Krzysztof Tomczyk – waltornia, Michał Mazurkiewicz – puzon, Jakub Sznajder – tuba, Michał Dziewior – fortepian

Gdzie: Plac Kwiatowy (Rynek) lub *PSM im. M. Karłowicza – sala koncertowa (ul. Teatralna 16)

W programie muzyka filmowa Wojciecha Kilara w aranżacjach Klaudiusz Jani: Pan Tadeusz (Polonez, Kochajmy się), Smuga cienia, Bilans kwartalny, Rodzina Połanieckich (Walc), Zemsta (Mazur), Pianista, Trędowata (Walc).

 

godz. 14.00 oraz 15.30

Zespół muzyków Orkiestry Kameralnej Archetti

Mieczysław Unger – dyrygent

Gdzie: Amfiteatr przy NOSPR lub *foyer NOSPR (pl. Kilara 1)

W programie utwory Wojciecha Kilara: Orawa, Preludium chorałowe (cz. I - Dolce), Walc z filmu Trędowata, Polonez z filmu Pan Tadeusz (aranż. Dariusz Zboch).
 

godz. 21.00

Plenerowy pokaz filmu „Dracula” w reż. F.F. Coppoli z muzyką Wojciecha Kilara

Gdzie: klub Drzwi Zwane Koniem, ul. Warszawska 37

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.