Muzyczny dziennik Klary
Fabio Biondi wraz ze swoim zespołem Europa Galante to niezwykli muzycy, którzy przez kilka dekad koncertów oraz nagrań ugruntowali swoją pozycję jako niekwestionowani mistrzowie baroku. Ich gra charakteryzuje się ognistym brzmieniem, ale to nie jedyna ich wartość. Ciekawe jest również to, że Biondi często sięga po repertuar mało znany, albo nawet całkiem zapomniany i przybliża nam te zapomniane utwory, które w rękach tego mistrze brzmią zawsze świeżo i młodo.
Obecnie nakładem wytwórni Glossa ukazał się album “Il Diario di Chiara”, na którym Europa Galante wykonuje utwory późnego baroku napisane dla Klary, sieroty wychowanej przez zakonnice. Utwory te leżały zapomniane od ponad stu lat we Włoskich archiwach i dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych manuskrypty zawarte w tomie “Dzienniki Klary” zostały zredagowane. Okazało się, że zawierają skarby późnego Włoskiego baroku. Część z nich Biondi prezentuje na obecnym nagraniu. Znajdziemy tutaj utwory takich kompozytorów jak Vivaldi oraz Porpora, ale także mniej znanych twórców tamtego okresu jak Parta, Martinelli, Latilla, Perotti oraz Bernasconi.
O samej Klarze wiemy niewiele. Była niezrównaną skrzypaczką swoich czasów, której utwory dedykowali wielcy Weneccy kompozytorzy. Nazywana była Chiara Del Violin. Na nagraniu “Dzienników Klary” Biondi rewelacyjnie przedstawia muzyczny portret Klary. Jego gra jest wirtuozerska, a częste używanie vibrato nadaje jego wykonaniu niezwykle energetyczny charakter. Nagraniu temu towarzyszy również DVD, które prezentuje film Lucrezii Le Moli oraz Fabio Biondiego poświęcony życiu Chiara Del Violin.
Myślę, że album ten jest obowiązkową pozycją dla wszystkich wielbicieli baroku.
Jacek Kornak