Muzyczne wydarzenia 2012
Muzycznym wydarzeniem 2012 r. było ukazanie się wspólnego albumu kompozytora Krzysztofa Pendereckiego i gitarzysty grupy Radiohead Jonny'ego Greenwooda. W naszym kraju wystąpili wiolonczelista Mischa Maisky, pianista Herbie Hancock i "królowa pop" Madonna.
Wszystkie wydarzenia wybrała redekcja RMFClassic (www.rmfclassic.pl)
LUTY:
- Wiolonczelista Mischa Maisky wystąpił w Warszawie razem z orkiestrą Kremerata Baltica, w skład której wchodzą muzycy z krajów bałtyckich.
- Muzyk jazzowy Tomasz Stańko wystąpił w Krakowie podczas wieczoru literackiego "Wisławę Szymborską wspominają przyjaciele". Artysta zagrał fragmenty utworu, który skomponował dla poetki.
MARZEC:
- Koncerty pod dyrekcją światowej sławy dyrygentów, m.in. Valery'ego Gergieva, Andrzeja Borejki, Jerzego Semkowa i Paavo Jaerviego, odbyły się w Warszawie w ramach 16. Festiwalu Beethovenowskiego.
- Awangardowe kompozycje z lat 60. ubiegłego wieku Krzysztofa Pendereckiego oraz wariacje na ich temat gitarzysty zespołu Radiohead Jonny'ego Greenwooda znalazły się na ich wspólnej płycie "Krzysztof Penderecki/Jonny Greenwood". Obaj artyści wystąpili na koncercie w Barbican Hall w Londynie.
- Amerykański gitarzysta jazzowy Al Di Meola wystąpił na trzech galowych koncertach w Polsce, inaugurując wiosenną edycję Ery Jazzu.
- Ukazała się autobiografia znanej i lubianej wokalistki jazzowej Urszuli Dudziak pt."Wyśpiewam Wam wszystko".
KWIECIEŃ:
- 30 kwietnia był obchodzony po raz pierwszy ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Jazzu. W Polsce i na całym świecie był on uczczony specjalnymi wydarzeniami: koncertami, festiwalami, wystawami, programami edukacyjnymi.
MAJ:
- Ponad 130 artystów zagrożonej likwidacją Warszawskiej Opery Kameralnej wykonało "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta przed gmachem ministerstwa kultury w Warszawie. Był to apel zespołu do szefa resortu o objęcie tej instytucji opieką ministerstwa.
- W ramach Life Festival w Oświęcimiu wystąpił Peter Gabriel. Celem imprezy jest budowanie pokojowych relacji między granicami kulturowymi i politycznymi oraz walka z rasizmem i nietolerancją. Koncert legendarnego brytyjskiego wokalisty i współtwórcy zespołu Genesis był ostatnim akordem trzydniowej imprezy.
- Na warszawskim lotnisku Bemowo odbyła się 4. edycja Sonisphere Festival. Impreza z muzyką heavy-metalową odbywa się też w innych europejskich krajach, m.in. w Hiszpanii, Szwajcarii i Finlandii. W Polsce zagrały Metallica, Machine Head oraz Black Label Society.
CZERWIEC:
- Wszystkie dzieła sceniczne Wolfganga Amadeusza Mozarta zostały zaprezentowane podczas 22. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. Po raz ostatni imprezą kierował założyciel i od ponad pół wieku szef Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski.
- W ramach dorocznego festiwalu Ursynalia Warsaw Student Festival na kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zagrali m.in. Limp Bizkit i Slayer. Była to 4. edycja jednego z największych festiwali studenckich w Europie.
LIPIEC:
- Tomasz Stańko, wybitny polski muzyk jazzowy, trębacz, znany i ceniony w Europie i w Stanach Zjednoczonych, obchodził 11 lipca 70. urodziny i 50-lecie kariery artystycznej.
- W Gdyni w ramach Open'er Festival wystąpili m.in.: szwedzka wokalistki Bjoerk, grupa Mars Volta, Public Enemy oraz duet polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego i gitarzysty zespołu Radiohead Jonny'ego Greenwooda.
- Na festiwalu Warsaw Summer Jazz Days w stolicy zagrał pianista Herbie Hancock, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych.
- W każdą sobotę lipca i sierpnia na XVIII Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce gromadziła się kilkutysięczna publiczność.
SIERPIEŃ:
- Rzadko wykonywana muzyka polskich kompozytorów, m.in. Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Wieniawskiego, Maurycego Moszkowskiego, Romana Maciejewskiego i Franciszka Lessla, zabrzmiała na 8. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa" w Warszawie. Na dwóch nocnych koncertach w ramach imprezy zagrała pianistka Martha Argerich prezentując m.in. argentyńskie tanga. Na koncercie "Osiemnasty wiek Fryderykowi Chopinowi" wystąpiła razem z pianistami Marią Joao Pires i Januszem Olejniczakiem.
- Występ w Lublinie zainaugurował tegoroczną trasę koncertową I,Culture Orchestra, zespołu złożonego z prawie setki młodych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego. Zespół wystąpił w Warszawie, Mińsku, Kijowie, Kiszyniowie i Tbilisi. Koncertami orkiestry kierował młody wenezuelski dyrygent Ilyich Rivas.
- Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się koncert Madonny. Drugi występ "królowej pop" w Polsce wzbudził kontrowersje, ponieważ przypadł w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przed rozpoczęciem koncertu na telebimie wyświetlono kilkuminutowy film, złożony z archiwalnych zdjęć z okresu powstania. Madonna odwiedziła Warszawę w ramach światowej trasy koncertowej "MDNA".
- 2 sierpnia zmarł Tomasz Szukalski, wybitny polski jazzman - saksofonista, kompozytor i aranżer. Miał 65 lat.
WRZESIEŃ:
- Ukazała się płyta "Kunst der Fuge" Marcina Maseckiego, zapowiadana od 2007 r. Pianista zaprezentował na niej własne interpretacje kompozycji Johanna Sebastiana Bacha.
- W ramach obchodów 100. rocznicy śmierci Johna Cage'a w Polsce zorganizowano kilkadziesiąt imprez. Najsłynniejszego kompozytora muzyki współczesnej upamiętniono m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.
- Zmarł Andrzej Chłopecki, teoretyk muzyki, krytyk, publicysta, animator życia muzycznego, autor ok. 2 tys. audycji radiowych.
- Brytyjski zespół Coldplay zagrał na Stadionie Narodowym w Warszawie. Koncert odbył się w ramach światowej trasy koncertowej promującej szósty krążek zespołu "Mylo Xyloto".
- W nowej siedzibie zainaugurowano 58. sezon artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Otworzył go "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Budynek Europejskiego Centrum Sztuki, w którym od tego roku mieści się placówka, zaprojektował architekt Marek Budzyński.
- W ramach jubileuszowego 10. festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie zaprezentowano utwory polskich kompozytorów. Kompozycje Pawła Mykietyna, Agaty Zubel, Cezarego Duchnowskiego, Aleksandra Nowaka, Marcina Stańczyka i Sławomira Kupczaka wykonały europejskie i amerykańskie zespoły specjalizujące się w muzyce współczesnej.
- W Maskacie wystąpił zespół Teatru Wielkiego-Opery Narodowej ze spektaklem "Aida" Giuseppe Verdiego. Był to pierwszy występ polskich artystów na omańskiej scenie.
PAŹDZIERNIK:
- 60. urodziny Janusza Olejniczaka, pianisty znanego z mistrzowskich interpretacji muzyki Fryderyka Chopina, upamiętnił występ jubilata w Warszawie.
- Amerykańska pianistka i wokalistka Tori Amos wystąpiła w Warszawie przy akompaniamencie Polskiej Orkiestry Radiowej. Piosenkarka promowała swój ostatni album "Gold Dust".
- Zmarł Przemysław Gintrowski, kompozytor, pieśniarz i bard Solidarności. Był współtwórcą "Murów", nieformalnego hymnu Solidarności. Miał 61 lat.
- W Polsce odbyła się trasa koncertowa rosyjskiego Chóru Aleksandrowa. Artyści Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej zaprezentowali polskie, ukraińskie i rosyjskie pieśni ludowe i żołnierskie w ośmiu miastach w naszym kraju.
LISTOPAD:
- We Wrocławiu ruszyła trzecia edycja festiwalu Jazztopad. W tym roku publiczność mogła posłuchać koncertów m.in. gitarzysty Billa Frisella i perkusisty Jacka DeJohnette'a.
- Australijczyk Daniel Smith został zwycięzcą 9. Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.
- Jeden z najsłynniejszych polskich śpiewaków Piotr Beczała na koncercie w Warszawie świętował 20. rocznicę debiutu scenicznego. Ostatni raz artysta wystąpił w kraju cztery lata temu. Jako pierwszy Polak w historii wokalistyki podpisał kontrakt z prestiżową wytwórnią Deutsche Grammophon.
GRUDZIEŃ:
- Zmarła Maria Fołtyn, wybitna śpiewaczka i reżyser operowa, ceniona za interpretacje dzieł Stanisława Moniuszki.
- Zmarł wybitny amerykański muzyk jazzowy Dave Brubeck, pianista, kompozytor, autor wielu standardów jazzowych. W 1958 r., w ramach programu Departamentu Stanu nazwanego "Jazz Ambassadors", Brubeck ze swoim kwartetem przyjechał do Polski i NRD. Była to pierwsza wizyta amerykańskiej gwiazdy jazzu za żelazną kurtyną; muzyk zaprzyjaźnił się z polskimi jazzmanami i kilkukrotnie koncertował w Polsce.
- W Katowicach wystąpił jeden z najbardziej cenionych na świecie skrzypków Joshua Bell. Koncertem w Polsce muzyk rozpoczął europejską trasę koncertową.