Muzyczne obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji

-
02.06.2021

Stowarzyszenie JAX wraz z Burmistrzem Dzielnicy Bemowo oraz Burmistrzem Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zapraszają na obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie obejmujące dwa koncerty kameralne wzbogacone zostanie o wybrane fragmenty zaczerpnięte z Konstytucji, skłaniając odbiorców do odkrywania nowych kontekstów kulturowych.

Rok 2021 został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji odbędą się dwa koncerty muzyki klasycznej: 6 czerwca 2021 roku o godzinie 14:00 w Kościele Bogurodzicy Maryi w Warszawie oraz 9 lipca 2021 roku o godzinie 18:00 w Domu Kultury Świt.

Podczas koncertów wystąpią artyści, którzy od wielu lat zaangażowani są w życie kulturalne Warszawy, Polski i Europy: Krzysztof Borysiewicz (bas) – solista Teatru Wielkiego w Warszawie, Mainfranken Theater Würzburg, Salzburger Landestheater i Staatstheater Kassel oraz innych teatrów w Polsce i na świecie. Zdobywca Grand Prix na Konkursie Wokalnym Francisco Vinas w Barcelonie; Róża Lorenc (skrzypce) - laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska, występowała na czołowych festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Warszawska Jesień, La Folle Journée, Festival Bled; Wiktor Brzuchacz (organy) - zdobywca „Złotego Lauru Młodego Organisty”. Absolwent Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye. Koncertował we Francji, Holandii, Niemczech, Rosji. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 maja zwraca uwagę na znaczenie tego wydarzenia w tworzeniu mocnej i zjednoczonej Europy. Dla podkreślenia tego faktu, artyści przygotowali unikatowy repertuar zawierający wybitne dzieła polskiej i europejskiej literatury muzycznej. Obok dzieł A.Vivaldiego, E.Elgara, G.Fauré czy C.Saint-Saënsa, zaprezentowany zostanie także szeroki wachlarz muzyki polskiej, który zachwyca kunsztem kompozytorskim, głębią wyrazu i różnorodnością nastrojów. Dzieła muzyczne będą przeplatać się z oryginalnymi tekstami Konstytucji 3 Maja. Wstęp bezpłatny.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.