MUZA W MUZEUM [koncerty w Muzeum Śląskim]

-
05.07.2022
MUZA W MUZEUM [koncerty w Muzeum Śląskim]

Przed nami cykl koncertów pod nazwą MUZA W MUZEUM, które wybrzmią na scenie plenerowej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Musaeum w mitologii świątynia muz, bogiń muzyki, tańca i wszelakiej działalności artystycznej człowieka . Dziś jest to idealne miejsce do spotkania ze sztuką, można tutaj zwiedzić galerie, zachwycić się nocną panoramą miasta z tarasu widokowego wieży szybu „Warszawa II” oraz dać się ponieść dźwiękom muzyki, która rozbrzmiewać będzie w otoczeniu industrialnej architektury Muzeum Śląskiego.

 

W ramach cyklu koncertów plenerowych pt. Muza w Muzeum czekają nas koncerty muzyki klasycznej, jazzowej, elektronicznej, ambientowej, które wykonają artyści młodego pokolenia aktywni na śląskiej (i nie tylko) scenie muzycznej.

 

Bilet na pojedynczy koncert o godzinie 20.00 umożliwia wjazd na wieżę widokową w dniu koncertu w godzinach 10.00–22.00.
Cena biletu: 10 zł. Bilety do kupienia w kasach muzeum oraz na www.muzeumslaskie.pl

 

W razie złych warunków atmosferycznych wjazd na wieżę może zostać wyjęty z oferty biletowej. Wjazd będzie możliwy do wykorzystania w inny dzień w okresie do końca sierpnia 2022 w godzinach funkcjonowania wieży widokowej szybu Warszawa II.

 

PROGRAM


6.07, godz. 20.0021.00
Tymoteusz Bies z kwartet smyczkowy

moteusz Bies – fortepian

Kwartet smyczkowy w składzie:
Nikola Frankiewicz – I skrzypce
Karolina Szefer-Trocha – II skrzypce
Dawid Jadamus – altówka
Julia Grzegorzewska – wiolonczela

Tymoteusz Bies – pianista, kompozytor i producent muzyczny. Urodził się i mieszka w Mikołowie.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uczył się w klasie fortepianu Zbigniewa Rauby. Laureat wielu prestiżowych konkursów i festiwali muzycznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Friuli Venezia Giulia” i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Stypendysta programu Młoda Polska (2019), Krystiana Zimermana (2016) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015, 2019). Aktywnie koncertuje, występując z recitalami w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Belgii, Francji, Kanadzie, Litwie, Niemczech, Rosji, Słowacji, Słowenii i Włoszech. W swoim repertuarze posiada przekrojowy wybór dzieł literatury fortepianowej – od muzyki dawnej po muzykę współczesną. Chętnie sięga po utwory rzadko goszczące w repertuarach sal koncertowych. Tymoteusz Bies aktywnie udziela się na polu produkcji muzycznej oraz kompozycji muzyki filmowej, współpracując od kilku lat z polskim reżyserem i operatorem filmowym Adamem Sikorą. Gościnnie brał udział w produkcji ostatniego albumu hiphopowej grupy POKAHONTAZ, a także w nagraniach projektu „Gwara Niepodległa”, w którego realizacji uczestniczyli m.in. Kacper HTA, Shellerini, Hades oraz Czesław Mozil. Artysta jest reprezentowany przez Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena.

Program: Fryderyk Chopin: koncert fortepianowy f-moll op. 21.

 

20.07, godz. 20.0021.00

We do not pretend
 

Fabian Klimanek – trąbka, elektronika
Robert Wypadek – saksofony, elektronika
Przemek Pankiewicz – instrumenty klawiszowe
Mateusz Szewczyk – gitara basowa, kontrabas
Tymek Papior – perkusja

 

To zespół stworzony przez wielokrotnie nagradzanych studentów i absolwentów Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Założeniem projektu jest zestawienie elektronicznych i akustycznych brzmień w celu rozszerzenia palety brzmieniowej i, co za tym idzie, jak najbardziej autentycznego przekazywania emocji, które towarzyszą jego muzyce. Warstwa elektroniczna stanowi nie tylko integralną część brzmienia zespołu, lecz jest też źródłem inspiracji, które pchają twórczość We do not pretend daleko poza kanon jazzu. Można tu znaleźć elementy ambientu czy rocka, które nadają inwencji twórczej muzyków nowego wymiaru.
Największą inspiracją We do not pretend jest muzyka takich twórców, jak: Radiohead, Brad Mehldau czy Eivind Aarset.

 

Program: improwizacje oparte na autorskich kompozycjach Fabiana Klimanka.
 

27.07, godz. 20.0021.00

2 Wacky
 

Mateusz Pawluś – instrumenty klawiszowe
Przemek Borowiecki – perkusja

 

Pod enigmatyczną nazwą 2 Wacky kryje się projekt dwóch znanych muzyków sceny okołojazzowej i muzyki improwizowanej: Mateusza Pawlusia (Aladdin Killers, K44 live) i Przemka Borowieckiego (100nka, Aladdin Killers, Moon Hoax, K44 live, Julia i Nieprzyjemni). Ze spotkania analogowych syntezatorów z nerwowym rytmem perkusji, śląskim zanieczyszczeniem i czerwienią cegieł Szybu Wilson powstaje wybuchowa fuzja dźwięków, niekiedy przywodząca na myśl eksperymenty natchnionych jazzmanów spod znaku free, a czasem kosmiczny funk George'a Clintona i innych wariatów afrofuturyzmu. Jak podobno powiedział duch Milesa Davisa wywołany przez przyjaciół zespołu przed pierwszym koncertem składu: „Taką muzykę grają tylko w Kalifornii, Chicago i Katowicach”.

 

Program: improwizacje oparte na autorskich kompozycjach.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.