PER MUSICAM AD ASTRA
W dniach 11 – 15 września 2013 roku w Toruniu będzie można usłyszeć kilkuset śpiewaków z całego świata podczas pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego im. M. Kopernika „PER MUSICAM AD ASTRA”.
„PER MUSICAM AD ASTRA” to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium i niemieckiej Fundacji Interkultur. Wydarzenie stanowi część ogólnoświatowej, dwudziestopięcioletniej działalności Fundacji Interkultur i posiada znak Musica Mundi. Nazwa przedsięwzięcia (PER MUSICAM AD ASTRA – Przez Muzykę Do Gwiazd) nawiązuje do osoby i dzieła Mikołaja Kopernika zaś termin wpisuje się w przypadającą w 2013 roku 540 rocznicę urodzin patrona Konkursu i Festiwalu, ustanowioną przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego rokiem M. Kopernika.
W pierwszej edycji Konkursu i Festiwalu wezmą udział chóry i zespoły amatorskie z Meksyku, Korei Południowej, Danii, Rosji, Łotwy, Czech , Niemiec i Polski. Formuła PER MUSICAM AD ASTRA przewiduje część konkursowa i część festiwalową. W części konkursowej przesłuchania w sześciu kategoriach o różnych poziomach trudności odbywać się będą w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa w dniach 12-14 września. Klasyfikacja konkursowa chórów przewiduje złote, srebrne i brązowe dyplomy w poszczególnych kategoriach oraz nagrodę główną Grand Prix. Ponadto wyłonieni zostaną laureaci nagród specjalnych: dla najlepszego dyrygenta festiwalu, za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego oraz nagrodę publiczności. Występy konkursowe oceniane będą przez międzynarodowe jury złożone z uznanych ekspertów chóralistyki w składzie: Jan Łukaszewski (Polska), Kim Mann (USA), Battista Pradal (Włochy), Robert Sund (Szwecja), Krzysztof Szydzisz (Polska).
W części festiwalowej zaprezentują się wszystkie uczestniczące zespoły w imprezie podczas koncertów gościnnych. Koncerty te skierowane są do szerokiej publiczności i odbywać się będą w Toruniu oraz wybranych miejscowościach regionu kujawsko-pomorskiego: Lubiczu, Chełmży i Chełmnie. Występy odbywać się będą zarówno w kościołach i salach koncertowych, jak i w przestrzeni otwartej.
Wydarzeniem artystycznym części festiwalowej będą dwa koncerty poświęcone w całości muzyce polskiej. Podczas koncertu inauguracyjnego, 11 września w Kościele Akademickim pw. św. Ducha wykonana zostanie wersja koncertowa baletu „Harnasie” K. Szymanowskiego. Wykonawcami będą: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór „Astrolabium” przy Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, Kapela Sebastiana Karpiela Bułecki – lidera zespołu Zakopower. Całość poprowadzi Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny Opery Krakowskiej. W ramach wieczornych koncertów festiwalowych 12 września również w Kościele Akademickim wysłuchać będzie można recitalu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Zespół zaprezentuje się w repertuarze a cappella złożonym w całości z utworów kompozytorów polskich. Przed recitalem gościa specjalnego wystąpi Chór Dziewczęcy Cantabile z Olsztyna pod dyrekcją Agaty Wilińskiej, laureat tegorocznego Ogólnopolskiego Turnieju Legnica Cantat, najbardziej prestiżowego konkursu chóralnego w Polsce.
Ważnym punktem imprezy wynikającym z formuły Musica Mundi jest fakultatywna oferta edukacyjna. Zespoły uczestniczące w Konkursie i Festiwalu będą miały okazję poddać się ocenie międzynarodowemu zespołowi jurorów, którzy udzielą artystycznej i metodycznej porady. Odbędą się warsztaty z emisji głosu „Wolność głosu, wolność ciała”prowadzone przez prof. Krzysztofa Szydzisza, polskiego dyrygenta i eksperta w dziedzinie technik doskonalenia śpiewu.
PER MUSICAM AD ASTRA, I Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika będzie pierwszym tak dużym wydarzeniem kulturalnym w Toruniu i regionie o zasięgu międzynarodowym, które zaktywizuje środowisko chóralne i promować będzie niezwykłe bogactwo polskiej muzyki chóralnej. Celem przedsięwzięcia jest również promocja bogatej oferty turystycznej i kulturalnej miasta Torunia i regionu Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydenta Miasta Torunia.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.