Musica Divina 2020: Traditio

Czy tradycja jest tylko zbiorem zwyczajów uświęconych praktyką wielu pokoleń? Czym jest muzyka tradycyjna? Gdzie leży źródło i zagadka jej autentyczności? Jak rozumieć tradycję w odniesieniu do prób rekonstrukcji muzyki, której nigdy nie usłyszeliśmy w jej oryginalnym brzmieniu? Czy przekaz ustny ma przewagę nad tym spisanym czy na odwrót? Jak współtworzyć tradycję? Czy można ją zmieniać nie zatracając jej istoty? Na te i inne nurtujące pytania odpowiedzą muzyczną opowieścią goście tegorocznej edycji festiwalu „Musica Divina”.

Trzecia odsłona festiwalu „Musica Divina” przyniesie pięć koncertów dających wszechstronny i różnorodny obraz bogactwa muzyki sakralnej – przede wszystkim tej dawnej. Słowem-kluczem do koncepcji muzycznego tournée po Europie będzie „traditio”. Odbędzie się zatem w podróż po różnych tradycjach muzycznych naszego kontynentu i szereg spotkań z artystami w ramach pasma „Musica Divina przed hejnałem” – wszystko po to, by lepiej poznać, rozumieć i rozwijać naszą rodzimą Tradycję, na kształt której mamy wpływ.

W programie „Musica Divina” 2020 wyjątkowo mocno wybrzmi muzyka polifoniczna epoki renesansu, która – obok chorału – uznana jest przez Kościół za wzorcowy styl muzyki sakralnej. Ówcześni twórcy opracowywali teksty na potrzeby całego roku liturgicznego, komponując stałe (ordinarium) i zmienne (proprium) części mszy św., elementy Liturgii Godzin i licznych nabożeństw, stąd ich niezwykłe bogactwo w dostępnych nam źródłach. W muzyce tej także dostrzec można ciągłość Tradycji Kościoła, często odnajdując w niej melodie chorałowe w postaci „cantus firmus”.

Festiwal otworzy wielowymiarowy pod względem repertuaru koncert duetu Carine Tinney (sopran) i Lukasa Henninga (lutnia) z gościnnym udziałem Cracow Baroque Consort, a publiczność będzie miała okazję usłyszeć, obok muzyki średniowiecznej i renesansowej, także najnowsze utwory polskiego kompozytora młodego pokolenia, Mariusza Kramarza. W kolejnym dniu "Musica Divina" francuski zespół Les Chantres du Thoronet w tradycji techniki ornamentacyjnej zaprezentuje gregoriańskie antyfony na ofiarowanie. Męski zespół wokalny Jerycho (Polska) przy akompaniamencie Morgaine (Litwa) wyśpiewa staropolski przepis na szczęście zapisany w pieśniach nabożnych skodyfikowanych w XVI w. w kancjonałach protestanckich. Kolejne dwa koncerty wypełni muzyka późnego średniowiecza i renesansu: w wykonaniu Da Tempera Velha (Hiszpania), wokalno-lutniowego kwartetu, usłyszeć będzie można utwory pochodzące z "Cancionero de Palacio", prawdziwego pomnika muzyki iberyjskiej. Zwieńczeniem "Musica Divina" 2020 będzie koncert brytyjskiego The Gesualdo Six, który do Krakowa przyjedzie z repertuarem ze swojej debiutanckiej płyty "English Motets".

Festiwal odbędzie się w niezwykłym dla siebie terminie: dniach 1-6 października 2020, a koncerty zagoszczą w przepięknych krakowskich świątyniach m.in. Kościele Bożego Ciała, Kościele Misjonarzy na Stradomiu czy Kościele oo. Karmelitów na Piasku. Wszystkie wydarzenia w ramach "Musica Divina" są nieodpłatne. Wzorem ubiegłego roku koncerty objęte są systemem wejściówek, które można pobrać na stronie www.musicadivina.pl. Ich ilość jest ograniczona w związku z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi organizacji wydarzeń kulturalnych w czasie pandemii.

Jeszcze nigdy program festiwalu nie podlegał aż takim wstrząsom jak w tym trudnym dla całego artystycznego świata roku. Mimo trudnych decyzji i rezygnacji udało nam się wspólnie przygotować dla Państwa opowieść o tradycji minionych epok, która brzmi wciąż aktualnie – a może nawet bardziej aktualnie niż zazwyczaj. Bo to właśnie teraz doświadczamy przemian, niepokojów i wstrząsów, które były bliskie twórcom średniowiecza, renesansu czy baroku. Dziś możemy je odczytać w świetle naszych własnych emocji i jeszcze głębiej zrozumieć.

– przyznaje Łukasz Serwiński, dyrektor festiwalu.

Z pewnością emocje, które towarzyszyły w poprzednich edycjach festiwalu, mimo niecodziennych, pandemicznych okoliczności wybrzmią na nowo i szczególnie w roku, w którym dane wszystkim było tak mocno zatęsknić za spotkaniami z żywą muzyką. Organizatorzy zapraszają do przeżycia festiwalowego tygodnia, jeszcze głębszego doświadczania spotkania z Sacrum i odkrywania na nowo uniwersalnego piękna jakie niesie w sobie muzyka europejskiej „traditio”.

Program "Musica Divina 2020":

Koncerty:

1 października, 20:00, Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny „Na Piasku”, Carine Tinney & Lukas Henning, "Hear my prayer: A collection of prayers and psalms reflecting on old and new traditions"

2 października, 20:00, Bazylika Bożego Ciała, Les Chantres du Thoronet, "Grands Offertoires Grégoriens. Śpiew psalmów w dawnej tradycji techniki ornamentacyjnej z udziałem solisty i chóru, z pierwszych rękopisów średniowiecznych (X w.)"

3 października, 20:00, Kościół pw. św. Szczepana, Jerycho & Morgaine, "Beatitudines" – staropolski przepis na szczęście

5 października, 20:00, Kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła, Da Tempera Velha, "Vuestra canción, mi sentir…The Palacio Songbook adrift"

6 października, 20:00, Bazylika Bożego Ciała, The Gesualdo Six, "English Motets"

Wydarzenia towarzyszące:

"Musica Divina przed hejnałem",  w dniach koncertów, 11:00, restauracja Hevre

Msza święta festiwalowa, 4 października, 13:00, Kościół Nawrócenia św. Pawła na Stradomiu

Szczegółowy program i wejściówki na stronie www.musicadivina.pl

{info.pras.}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów