Msza Poniatowskiego w Filharmonii Krakowskiej

-
27.05.2021

W piątek 28 maja 2021 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej wykonana zostanie Msza F-dur Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Dzieło napisane pierwotnie na 4 głosy solowe, chór i fortepian (organy lub harmonium) zaprezentowane zostanie publiczności w orkiestracji autorstwa Macieja Jabłońskiego i Sebastian Perłowskiego, który poprowadzi także Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej. W partiach solowych wystąpią sopranistka Katarzyna Guran, Joanna Święszek – mezzosopran, tenor Tomasz Świerczek oraz bas Wojciech Tabiś.

Józef Michał Ksawery Poniatowski, będący zarówno artystą, jak i wytrawnym dyplomatą, łączył talent i umiejętności wokalne z gorliwym patriotyzmem i zaangażowaniem w bieżącą politykę w niełatwych czasach zaborów. Pierwotna wersja utworu, skomponowana w 1867 roku dla króla Portugalii Ludwika I, przeznaczona została na czworo solistów, chór i fortepian, a dzięki inicjatywie Instytutu Promocji Kultury Polskiej zorkiestrowana została przez Michała Jabłońskiego i Sebastiana Perłowskiego, otrzymujac przystający do skali dzieła wolumen brzmieniowy. „ Nowe opracowanie Mszy F-dur Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego dokonane zostało w sposób kompetentny, przemyślany i z wielkim wyczuciem smaku i stylu.Powinno ono utorować drogę na estrady koncertowe dziełu praktycznie dotąd nie znanemu, a bardzo pięknemu, wartościowemu i przy tym przystępnemu szerokiej publiczności.“ (Maciej Negrey)

Koncert powtórzony zostanie w sobotę 29 maja br. o godz. 17.00 w kościele pw. św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu w ramach obchodów Roku Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Małopolsce.
Tego samego dnia, 29 maja br. o godz. 18.00 w sali koncertowej przy ulicy Zwierzynieckiej, wystąpią znakomici instrumentaliści z Orkiestry Filharmonii Krakowskiej: flecistka Maria Gromińska, Jakub Żurek i Barbara Mglej grający na skrzypcach, altowiolista Błażej Michna, wiolonczelistka Marta Nagawiecka, kontrabasista Duszan Korczakowski oraz Irena Czubek-Davidson grająca na harfie. Muzycy zaprezentują publiczności repertuar kameralny, na który składają się Kwartet fletowy G-dur op. 4 Franza Antona Schuberta, dwa interludia na flet, skrzypce i harfę Jacquesa Iberta oraz Concertino na flet, altówkę i kontrabas WV 75 Erwina Schulhoffa.

Obfity w wydarzenia muzyczne weekend (o spotkaniach edukacyjnych proszę czytać na stronie internetowej Filharmonii) zwieńczy Wieczór Włoski – Serata Italiana, zorganizowany pod patronatem i przy wsparciu Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą włoskiego dyrygenta Francesco Bottigliero i z udziałem sopranistki Aleksandry Kubas-Kruk wykonana wybrane perły z ogromnego bogactwa muzyki włoskiej, także w autorskich opracowaniach dyrygenta. Atrakcją tego wieczoru będzie natomiast zapewne prawykonanie utworu "Skale", skomponowanego w 2021 roku przez Tiziana Citro.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.