Msza uroczysta na zakończenie 76. sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej

-
24.06.2021

76. sezon artystyczny Filharmonii Krakowskiej zwieńczy wykonanie Missy solemnis Ludwiga van Beethovena – w piątek 25 czerwca 2021 roku o godz. 19.30 i w sobotę 26 czerwca br. o godz. 18.00. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi światowej sławy włoski dyrygent  i dyrektor artystyczny Rossini in Wildbad. Belcanto Opera Festival w Niemczech – Antonino Fogliani,  w partiach solowych wystąpią Iwona Sobotka – sopran, Anna Radziejewska – alt, Rafał Bartmiński – tenor oraz bas, Eugenio Di Lieto.


Uwielbiany na całym świecie utwór powstał z myślą o wykonaniu go podczas uroczystości z okazji objęcia w 1819 roku arcybiskupstwa ołomunieckiego przez Rudolfa Johanna Habsburga – mecenasa i przyjaciela Beethovena. Niestety artysta spóźnił się z oddaniem rękopisu przed ceremonią – uroczysta premiera dzieła odbyła się dopiero w kwietniu 1824 roku w Sankt Petersburgu.

W czasie pisania Mszy stadium utraty słuchu przez Beethovena było już na tyle głębokie, iż mógł on porozumiewać się z otoczeniem prawie wyłącznie za pomocą zeszytów konwersacyjnych. Dzieło to jest więc świadectwem geniuszu muzycznego kompozytora, gdyż powstało w jego umyśle i nigdy nie mogło zostać zweryfikowane przez słyszalne dźwięki.

Na partyturze Missa solemnis Ludwig van Beethoven napisał „Z serca – oby do serc trafiła”. Myśl kompozytora stała się mottem jednego z najważniejszych utworów religijnych wszechczasów, a Msza uroczysta op. 123 znalazła miejsce w sercach ogromnej rzeszy melomanów.


Nad koncertami objął patronat i wsparł finansowo Włoski Instytut Kultury w Krakowie.
{info. pras}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.