To może być Twój spektakl. Odpal projekt i idź na Wagnera

31.01.2018
To może być Twój spektakl. Odpal projekt i idź na Wagnera

Wystawmy razem Wagnera w Poznaniu! – zachęca Teatr Wielki w Poznaniu.

4 marca na wielkopolskiej scenie do zobaczenia będzie prawdziwa gratka dla miłośników opery – „Śpiewacy norymberscy” Richarda Wagnera. Będzie można go zobaczyć w Polsce po raz pierwszy od ponad stu lat. Każde z dzieł Wagnera to wielkie wyzwanie dla teatru, realizatorów i śpiewaków ze względu na legendarną już długość przedstawień ale i trudności techniczne. Właśnie dlatego Teatr tym razem postanowił zwrócić się z apelem o pomoc przy realizacji tego wielkiego przedsięwzięcia do swoich widzów. Właśnie rozpoczęto zbiórkę publiczną na odpalprojekt.pl. Wszystkie szczegóły są TUTAJ. Jeśli się dołożysz, 4 marca wybierzesz się na swoje przedstawienie. Kuszące? ;-)

ŚPIEWACY NORYMBERSCY Richard Wagner

Premiera 4 marca 2018 r.

Kolejne spektakle: 7 marca, 10 marca 2018 r.

Śpiewacy norymberscy” to jedyna komedia w dorobku wielkiego niemieckiego kompozytora. To także jedyny utwór, w którym Wagner zrezygnował z mitologii, zamiast tego stworzył historię o młodym człowieku, który by zdobyć rękę ukochanej musi zwyciężyć w konkursie śpiewaczym. Prócz błahej fabuły, autor snuje tu jednak także poważną refleksję o istocie i znaczeniu sztuki, wzywa do szukania swojej tożsamości poprzez sztukę i wskazuje na jej jednoczącą siłę. Sztuka, jak wyjaśnia Sachs Walterowi, musi być nowatorska, ale żeby taką była, musi czerpać z dorobku mistrzów, musi być wierna duchowi rządzących nią reguł. Autorem libretta jest kompozytor, a prapremiera opery miała miejsce w Królewskiej Operze w Monachium 21 czerwca 1868 roku. Każda produkcja wagnerowska to wielkie wyzwanie dla teatru, realizatorów i śpiewaków. Duże nakłady finansowe, trudne i długie partie wokalne, wielki chór, ogromna oprawa to tylko niektóre czynniki, które zniechęcają teatry do regularnego wystawiania dzieł Wagnera. Opera w Poznaniu mimo wszystko zdecydowała się na wyprodukowanie „Śpiewaków norymberskich” – najdłuższej z oper Wagnera. W ciągu pięciogodzinnego spektaklu na scenie pojawi się ponad 100 artystów: solistów, chórzystów, tancerzy i statystów. Z dużym rozmachem zaprojektowana została scenografia. Na kostiumy zużyto ponad 1000 metrów materiału i wykonano 30 specjalnych masek.

Wagner był przez wiele lat wielkim nieobecnym na polskich scenach. Przyczyniły się do tego uprzedzenia w stosunku do kompozytora kojarzonego z germańską agresją. Nie pomagał także stereotyp, wedle którego muzyka Wagnera jest mało przystępna, czy wręcz trudna. W efekcie nie ma dziś u nas dobrze wyszkolonych głosów do śpiewania Wagnera, nie ma też reżyserów, którzy podjęliby się inscenizacji jego oper i dramatów muzycznych. Produkcje takie powierza się zwykle zagranicznym reżyserom i śpiewakom. Na szczęście ta sytuacja powoli się zmienia i Wagner powraca co jakiś czas na polskie sceny operowe za każdym razem budząc wielkie poruszenie i zainteresowanie.

Reżyserem poznańskiej realizacji jest Michael Sturm współpracujący z teatrem we Fryburgu, dyrektor artystyczny Internationale Theater und Opern Company. W roli Hansa Sachsa wystąpi znakomity bas Frank van Hove, a orkiestrę poprowadzi Maestro Gabriel Chmura.

{red}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.