Mocne dwa w jednym [Nim przyjdzie wiosna]

fot. Pexels

"Nim przyjdzie wiosna” Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Niemena… Pierwszy raz płakałam, słuchając tego utworu w wieku kilkunastu lat. Dziś reaguję dokładnie tak samo, mimo że upłynęło blisko 30 lat.

To mocne dwa w jednym. Iwaszkiewicz i Niemen. Obaj znajdują się na szczycie w moim prywatnym panteonie wielkich. Byli obecni w moim życiu przez długie lata. Z mniejszą lub większą intensywnością, ale zawsze. Niemen rozedrgał mnie emocjonalnie, zostawił trwały ślad. Był mi niezwykle bliski. Spotkałam go kiedyś na koncercie w Piwnicy Kurylewiczów na warszawskiej Starówce. Zapamiętałam jego szerokie dłonie, zupełnie nie do fortepianu…  Iwaszkiewicza nie miałam okazji spotkać – miałam zaledwie trzy lata, gdy zmarł… Ale bywałam u niego w domu, w Stawiskach, na koncertach i spotkaniach literackich. Znam rozkład pokoi, meble, ogród, znam wiersze i utwory prozą. Tyle się tych wrażeń nagromadziło… Czuję, jakbyśmy się znali od zawsze.  

Te brzozy i sosny, o których mówi Iwaszkiewicz, a śpiewa Niemen, widziałam w Stawiskach, słyszałam ich szum, czułam zapach. Przenoszę się więc tam za każdym razem, gdy docierają do mnie dźwięki piosenki. Nie może być inaczej - Iwaszkiewicz jest taki sensualny, delikatny, wymowny. A muzyka Niemena zrobiła z niego perłę. Te dźwięki są najtrafniejsze, najdoskonalsze. Spójne ze słowem i piękne.

I finał – bardzo emocjonalny, wyznanie miłości do ludzi. To już doskonale komponuje się z osobowością Niemena, jaka wyłania się z jego twórczości - z jego wartościami i moralnością. Fragment najbardziej poruszający muzycznie i słownie… Napięcie nie do opisania, które znajduje ujście w postaci łez, bo inaczej wybuchłabym od środka.

Monika Borkowska 

***
Jeśli chcesz się z nami podzielić swoją muzyczną opowieścią, napisz na adres: mymusicstory@prostoomuzyce.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów