Młodość ma głos – koncert współczesnej muzyki chóralnej w Muzeum POLIN
Koncert chóru dziecięcego i młodzieżowego Alla Polacca i Orkiestry Sinfonia Varsovia to autorska podróż po współczesnej muzyce klasycznej i etnicznej różnych rejonów świata. Młodzi chórzyści oraz instrumentaliści najlepszej polskiej orkiestry symfonicznej po raz pierwszy spotkają się w poniedziałek 20 listopada o 19:00 w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN .
W pierwszej części chór Alla Polacca zaprezentuje utwory klasyczne oraz utwory etniczne. Koncert będzie obfitował w prawykonania. Wśród nich: „Just” Davida Langa (utwór ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Youth/Młodość”), „Eliyahu Hanavi” – melodia hebrajska w aranżacji Valerie Shields, „Kala” z „Pięciu Hebrajskich Pieśni Miłosnych/Five Hebrew Love Songs” Erica Whitacre’a, „Memorial Rag” na chór dziecięcy i kwartet smyczkowy Eleny Kats-Chernin, australijskiej kompozytorki urodzonej w Taszkiencie, wreszcie „Festive Alleluia” Lyn Williams, australijskiej kompozytorki i dyrygentki Gondwana Choirs - największego i najbardziej renomowanego chóru dziecięcego i młodzieżowego na świecie.
W drugiej części koncertu chór Alla Polacca zaśpiewa trzy części słynnego „Adiemus – Songs of Sanctuary” Karla Jenkinsa, walijskiego muzyka i kompozytora, z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia. Będzie to pierwsze w Polsce wykonanie tych monumentalnych utworów przez chór dziecięco-młodzieżowy.
Bilety na wydarzenie są dostępne.
Sinfonia Varsovia powstała w 1984 roku w Warszawie, której działalność zainicjował Franciszek Wybrańczyk we współpracy z Yehudi Menuhinem jako pierwszym gościnnym dyrygentem. Obecnym dyrektorem artystycznym orkiestry jest Krzysztof Penderecki. Z orkiestrą występowali m.in. Marc Minkowski, Alexis Weissenberg, Mariusz Smolij, Claudio Abbado, Salvatore Accardo, Maurice André, Martha Argerich, Juri Bashmet, Teresa Berganza, José Carreras, Sarah Chang, José Cura, Plácido Domingo, Augustin Dumay, Charles Dutoit, Rafael Frühbeck de Burgos, Philip Entremont, James Galway, Krzysztof Jabłoński, Kiri Te Kanawa, Nigel Kennedy, Witold Lutosławski, Jerzy Maksymiuk, Ewa Małas-Godlewska, Mścisław Rostropowicz czy Maksym Wiengierow.
Chór dziecięcy i młodzieżowy Alla Polacca działa przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej od kilkudziesięciu lat. Dyrygentem i dyrektorem artystycznym chóru jest Anna Bednarska, jeden z najbardziej wykształconych, doświadczonych, utytułowanych i wszechstronnych polskich dyrygentów chóralnych. Chór Alla Polacca liczy ponad 130 entuzjastów muzyki, którzy koncertują w kilku grupach wiekowych. Alla Polacca wykonuje muzykę wszystkich epok - polską i zagraniczną, poważną i rozrywkową. W swoim repertuarze posiada utwory a cappella, z towarzyszeniem orkiestry kameralnej, harfy, fortepianu, organów, a także instrumentów egzotycznych (np. afrykańskich). Chór Alla Polacca bierze regularnie udział w operach i koncertach muzyczno-edukacyjnych na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W 2017 roku chór koncertował również m.in. w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w ramach Nocy Muzeów, na Matsuri – Pikniku z kulturą japońską zorganizowanym przez Ambasadę Japonii w Polsce, na gali zamknięcia Międzynarodowego Festiwalu Afrykamera. Chór Alla Polacca regularnie uczestniczy w konkursach krajowych i międzynarodowych, sięgając po najwyższe laury. W 2016 roku zdobył Grand Prix na XIX Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis w Łodzi. W 2017 roku na 52. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach zespół otrzymał dwa złote dyplomy w kategoriach: Muzyki Sakralnej i Muzyki Współczesnej.
Anna Bednarska to dyrygent i dyrektor artystyczna chóru Alla Polacca. Jest jednym z najbardziej wykształconych, doświadczonych, utytułowanych i wszechstronnych polskich dyrygentów chóralnych. Ukończyła dyrygenturę chóralną na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Bogdana Goli (dyplom z wyróżnieniem) oraz śpiew solowy w Musikhochschule Lubeck w klasie prof. Ute Niss. Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich, uczestniczyła w seminariach chóralnych prowadzonych przez światowej sławy pedagogów. Od ponad 20 lat prowadzi chóry dziecięce, młodzieżowe i dorosłe w Polsce i Niemczech. Przygotowuje chórzystów do występów w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej oraz realizuje projekty edukacyjno-muzyczne z udziałem dzieci i młodzieży. Jest wykładowcą emisji głosu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
{info pras}