Misterium muzyki w formacie CD
JACEK KORNAK: Schwarzkopf była znana z lekkiego, lircznego brzmienia a zarazem – z technicznej perfekcji. Jednak swoją sławę zawdzięcza wyjątkowemu urokowi w głosie, wobec którego nikt nie był w stanie być obojętnym. Na tych nagraniach prezentujących jej interpretacje od Mozarta, przez niemieckie pieśni, na Mahlerze i Straussie kończąc, możemy się przekonać, że żadne opinie o pięknie głosu Schwarzkopf nie były przesadzone. Myślę, że najnowszy box Warner Classics to obowiązkowy element kolekcji każdego wielbiciela muzyki wokalnej. Tymbardziej, że w grudniu minęła setna rocznica urodzin jednej z najwybitniejszych śpiewaczek XX wieku, Elizabeth Schwarzkopf. Na tę okazję Warner Classics przygotował box zawierający jej najwspanialsze nagrania pochodzące z lat 1952–1974. Ale to nie koniec muzycznych atrakcji.
Niezwykle interesującym nagraniem, które ostatni pojawiło się na rynku, jest “Rothko Chapel”. To nagranie zainspirowane wieloreligijną kaplicą w Houston, do której Mark Rothko namalował obrazy. Jego abstrakcyjne, ale zarazem mający pewien transcendentny, medytacyjny charakter dzieła zainspirowały Mortona Feldmana do napisania utworu, który oddawałby tę atmosferę. Feldman stworzył coś na kształt kantaty na mały chór, altówkę, czelestę i perkusję. Utwór ten, choć eksperymentalny w warstwie formalnej, ma mistyczny klimat. Feldman inspirował się muzyką Johna Cage'a, który z kolei był zapatrzony w twórczość Erica Satie. Album dopełniają utworych tych kompozytorów. Z początku dość dziwnie brzmiące utwory chóralne Cage'a, po uważnym przesłuchaniu przypominają chorały gregoriańskie. Całość jest świadectwem przenikania się sztuk i wzajemnych inspiracji artystów. Na albumie wystąpili gościnnie Kim Kashkashian, Sarah Rothenberg, Steven Schick oraz Houston Chaber Choir pod batutą Roberta Simpsona. Album wydała wytwórnia ECM.
A jako że to okres karnawałowy, warto sięgnąc po wytrawną komedię Giuseppe Verdiego “Falstaff”. Niedawno Decca wydała nagranie DVD tej opery pochodzące z Metropolitan Opera. Przedstawienie wyreżyserował Robert Carsen, dyryguje James Levine, a w roli tytułowej usłyszymy Ambrogio Maestriego. Carsen osadził swoją produkcję w latach 60., wśród angielskich klas wyższych. Jego produkcja jest niepretensjonalnie zabawna, lekka i pomysłowa. Wokalnie emocji na najwyższym poziomie dostarcza Maestri. Rola Falstaffa jest trudna ponieważ zawiera elementy bel canta oraz mocne, niemal wagnerowsko brzmiące fragmenty. Maestri radzi sobie z tym bez najmniejszych problemów, co więcej, jest świetnym aktorem i potrafi rozbawić publiczność. To jedna z tych produkcji, które z pewnością przejdą do kanonu.
O czym zapewnia Jacek Kornak