Zakończył się Międzynarodowy Festiwal Puzonu Historycznego i Cynku

23.09.2021

Zakończył się pierwszy międzynarodowy festiwal poświęcony dwóm instrumentom, które w XVII w. były niezwykle popularne: puzonowi i cynkowi. Festiwal odbywał się w Teatrze Wielkim Opery Narodowej (6–10 września) i serwował uczestnikom różnorodne atrakcje.

Przede wszystkim rozpoczynała go kilkudniowa konferencja naukowa, a każdy z koncertów poprzedzony był wykładem Piotra Dąbrowskiego (członka zespołu, muzykologa) o historii puzonu czy specyfice owego instrumentu wraz z prezentacją szczególnych jego odmian. Koncerty prowadził Jakub Burzyński (założyciel zespołu La Tempesta, dyrygent i śpiewak). Można było usłyszeć cynk w towarzystwie innych, równie zapomnianych, a jakże zjawiskowych instrumentów, jak pomort czy fidel – same ich nazwy brzmią dla współczesnego człowieka zjawiskowo, a co dopiero ich dźwięk. Koncertom towarzyszył teatr tańca historycznego SarabAnna, wykonujący tańce dworskie w strojach z epoki. Wspomnieć należy nawet o książeczce festiwalowej, bardzo solidnie przygotowanej i od strony graficznej, i merytorycznej. Co więcej, w trakcie festiwalu odbywały się warsztaty z zagranicznym gościem, wirtuozką puzonu historycznego Stephanie Muncey-Deyer. Wszystko razem wzięte było ucztą dla oka i ucha zafundowaną przez Zespół Muzyki Dawnej „Sabionetta”, jedyny w Polsce zespół wąskomenzurowych puzonów historycznych Trombastic oraz wspomniany już teatr tańca historycznego SarabAnna. Pozostaje wyrazić życzenie: oby więcej takich wydarzeń!

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.