Międzynarodowy Dzień Muzyki

-
29.09.2021

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza 1 października na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki z udziałem wybitnego skrzypka Vadima Repina. Tego wieczoru Orkiestrę Symfoniczną PFB poprowadzi wspaniały dyrygent George Tchitchinadze.

 

Program:

Felix Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura Ruy Blas op. 95 [7’]
Sergiusz Prokofiew – II Koncert skrzypcowy g-moll op. 63 [26’]
Johannes Brahms – Wariacje na temat Haydna op. 56a [20’]

 

 

Vadim Repin

Urodził się na Syberii w 1971 roku. Jego debiuty w Moskwie i Petersburgu miały miejsce w wieku 11 lat. Już trzy lata później zadebiutował na arenie międzynarodowej, koncertując w Tokio, Monachium, Berlinie i Helsinkach, a zaraz potem w Carnegie Hall w Nowym Jorku. W wieku 17 lat był najmłodszym w historii zwycięzcą Concours Reine Elisabeth. Od tego czasu występował z najważniejszymi orkiestrami i dyrygentami świata oraz we wszystkich głównych ośrodkach muzycznych.


W 2010 roku za zasługi na polu muzyki otrzymał najwyższe francuskie wyróżnienie Victoire d'Honneur oraz tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury. Natomiast w Pekinie został mianowany Honorowym Profesorem Centralnego Konserwatorium Muzycznego w 2014 roku, a w 2015 roku Konserwatorium w Szanghaju, gdzie również przyznano mu ten tytuł.


W kwietniu 2014 roku został założycielem i dyrektorem artystycznym pierwszej edycji Transsiberian Arts Festival, która odbyła się we wspaniałej nowej sali koncertowej Nowosybirska. Festiwal został entuzjastycznie przyjęty i wyznaczył priorytety młodym muzykom – edukacja muzyczna odgrywa ważną rolę w życiu Vadima Repina. Prowadził cykl kursów mistrzowskich dla młodych skrzypków na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu. Był też jurorem w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Donatella Flick w Londynie oraz Concours Reine Elisabeth w Brukseli.


Podczas europejskiej trasy koncertowej z Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra zagrał wraz z Danielem Hope prapremierę i dokonał prawykonania koncertu podwójnego Shadow Walker Marka-Anthony'ego Turnage'a. Występował również podczas Pas de Deux z udziałem światowej sławy baletnicy Svetlany Zacharovej w Hongkongu, Maskacie, Japonii i Korei, koncertował na Enescu Festival Bukareszt, w Verbier i na Festiwalu w Montrealu z udziałem RAI Torino Orkiestra.

 

Wykonał nowego koncert skrzypcowy Sofii Gubaiduliny w Wiedniu z Radio Symphony Orchestra pod dyrekcją Andresa Mustonena oraz w Lipsku z Orkiestrą Gewandhaus pod dyrekcją Andrisa Nelsonsa. Jest wykonawcą prawykonania poprawionej wersji La Sindone Arvo Pärta, do której kompozytor, m.in. z okazji 85. roku życia, dodał solową partię skrzypiec z myślą właśnie o Vadimie Repinie. Artysta gra na skrzypcach Rode Antonio Stradivariego z 1733 roku.

 

 

Sala koncertowa

01/10/2021, piątek, godz. 19.00

Bilety w cenie 27-100 zł

 

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Vadim Repin – skrzypce

Prowadzenie: Konrad Mielnik

 

{info. pras}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.