Mazurki są jazzy (polecamy płytę)
Tradycyjne polskie rytmy pod palcami jazzmana nabierają świeżości i lekkości. Uwaga - po Chopinie nie ma ani śladu. Ale taki właśnie jest jazz...
Od 12 maja możemy posłuchać nowej solowej płyty Artura Dutkiewicza pt. "Mazurki". To cykl autorskich kompozycji Artura Dutkiewicza - jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych - w których polska muzyka ludowa, muzyka klasyczna i transowa improwizacja jazzowa łączą się w jedną oryginalną całość. Odnajdujemy tu inspiracje m.in. muzyką Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, słychać w nich wyraźnie polski, słowiański nastrój. Mazurki, oparte na rytmach ludowych, grane są w motoryczny, jazzowy sposób, co w połączeniu z improwizacją jest zabiegiem prekursorskim we współczesnej polskiej muzyce fortepianowej.
- Mazurka na płycie można i posłuchać i zatańczyć – naprawdę nogi „same chodzą”. Można się też zasłuchać i unieść gdzieś w nieznane – mówi o swoich kompozycjach Artur Dutkiewicz.
Pianista jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982 r. Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, "Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”. Finalista prestiżowego konkursu Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988 r.
Koncertował ze znakomitymi muzykami jazzowymi i bluesowymi m.in.: z Tomaszem Szukalskim, z którym występował przez 20 lat tworząc Szukalski - Dutkiewicz Duo oraz Kwartet Tomasza Szukalskiego a także
z Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem.
Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Milan. Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka występując tam zarówno jako aktor, jak i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli "Proces" Kafki i "Taniec Lokatora".
W 2012 r. zaplanowane są koncerty w 16 krajach: w kwietniu dwa koncerty solo oraz z kapelą ludową na Międzynarodowym Festiwalu w Hue w Wietnamie i trasa koncertowa z Triem na Bałkanach (Słowenia, Bośnia, Macedonia, Albania), w maju i czerwcu poza premierą płyty w Polskim Radiu, koncerty solowe m.in. w Filharmonii w Rydze, na Festiwalu Muzycznym w Mersin w Turcji, w Etiopii i Kenii, koncert w Trio na festiwalu jazzowym w Słowacji oraz na festiwalu Muzycznycm na zamku w Płocku, w planach są: we wrześniu solowa trasa koncertowa po Azji: Singapur, Tajwan, Malezja, Hongkong, Chiny (koncert w Trio na Ninegates Jazz festival w Pekinie), Indie, w październiku trasa koncertowa z Triem w Rosji i koncert na European Jazz Nights w Norwegii.
Zainteresowanych osobą i twórczością Artura Dutkiewicza zapraszamy na jego stronę: www.arturdutkiewicz.pl
(kaw)