Maupal tworzy mural w centrum Poznania

Maupal od kilku lat komentuje aktualne kwestie społeczno-polityczne tworząc murale. Największą sławę przyniosły artyście obrazy z wizerunkiem papieża Franciszka.

Pierwszy portret, namalowany i naklejony na jednym z murów w Rzymie w 2014 roku, przedstawia papieża lecącego w pozie Supermana. W 2016 roku w sąsiedztwie placu św. Piotra, przedstawił papieża Franciszka, który stoi na drabinie i maluje pędzlem na ścianie grę w kółko i krzyżyk, kółko zamienił na „pacyfkę”. Choć po kilku godzinach usunęły go służby komunalne, w pamięci miasta, internautów i turystów obraz utrwalił się na stałe – od niedawna dostępne są koszulki przedstawiające Franciszka w roli Superpope. O Maupalu zrobiło się głośno na arenie międzynarodowej.

Poznański radny Marek Sternalski wpadł na pomysł, by zaprosić Włocha do stolicy Wielkopolski. Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz nawiązał kontakt z Maupalem, a artysta wyraził chęć odwiedzenia Poznania. Fundacja Malta została zaproszona do opieki nad projektem Maupala. Wiosną artysta przyjrzał się z bliska miejskim przestrzeniom i zadecydował, że mural powstanie przy ul. Nowowiejskiego. Zakończenia prac możemy spodziewać się pod koniec tygodnia.

ZOBACZ zdjęcia, jak powstaje mural.

Wydarzeniem towarzyszącym wizycie Maupala będzie niedzielny spacer (1.10) z przewodniczką śladem poznańskich murali na Starym Mieście. Będzie mozna zobaczyć dzieła stare – pozostałości po epoce PRL-u, jak i najnowsze powstałe w ostatnim czasie m.in. w ramach festiwalu Outer Spaces.

Spacer zakończy się w Fundacji Malta, do której zapraszamy o godz. 18:00 na otwarte spotkanie z Mauro Pallottą oraz kawę i ciastka. Będzie to wyjątkowa okazja do zabrania głosu w sprawie wielkoformatowej pracy artysty.

Start spaceru przy muralu Kenora, ul. Grobla 18, 1.10, godz. 16:00
Spotkanie w Fundacji Malta, ul. Ratajczaka 44, 1.10, godz. 18:00

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów