Marek Pijarowski świętuje w Filharmonii Krakowskiej 50 lat na filharmonicznych estradach

-
25.05.2022
Marek Pijarowski świętuje w Filharmonii Krakowskiej 50 lat na filharmonicznych estradach

Koncerty abonamentowe – w piątek, 27 maja 2022 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 28 maja br. o godz. 18.00 – poprowadzi były wieloletni I dyrygent Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, a przede wszystkim wyśmienity dyrygent, który od lat siedemdziesiątych z powodzeniem występuje na estradzie Filharmonii Krakowskiej – Marek Pijarowski. Koncerty pod jego batutą są zorganizowane w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej dyrygenta.

Marek Pijarowski – artystyczny wychowanek Tadeusza Strugały, ale także Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Zubina Mehty czy Claudio Abbado. Wrocławianin – zarówno z urodzenia, jak i przynależności artystycznej – przez dwadzieścia pięć lat związany zawodowo z Filharmonią Wrocławską, początkowo jako asystent dyrygenta, drugi dyrygent, a następnie dyrektor naczelny i artystyczny instytucji. Wieloletni dyrektor Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu oraz juror Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach – kuźni dyrygenckich talentów, która dla wielu uznanych obecnie artystów była trampoliną do kariery na światową skalę, był również recenzentem w postępowaniach o nadanie tytułu doktora honoris causa niekwestionowanym mistrzom batuty, jak Tadeusz Strugała, Gabriel Chmura, Helmuth Rilling, Kurt Masur i Stanisław Skrowaczewski. W interpretacji jubilata podczas koncertów w Filharmonii Krakowskiej wybrzmią Koncert podwójny a-moll op. 102 Johannesa Brahmsa oraz Symfonia d-moll Césara Francka, jeden z najbardziej osobistych utworów w twórczości kompozytora, który mimo chłodnego przyjęcia podczas prawykonania w 1889 roku w Paryżu, ostatecznie zdobyła popularność i uznanie.

 

W charakterze solistów obu wieczorów, w Koncercie podwójnym Johannesa Brahmsa, wystąpią – skrzypaczka Joanna Konarzewska (koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, mająca na swoim koncie współpracę w charakterze solistki i koncertmistrza takich orkiestr, jak m.in. Odense Symfoniorkester, Aarhus Symfoniorkester, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czy Orkiestra Akademii Beethovenowskiej), a także wiolonczelista Rafał Kwiatkowski – laureat międzynarodowych konkursów w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Lublanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia) oraz Helsinekkach, laureat Paszportu Polityki, czterech Fryderyków, medalu Magna cum Laude oraz nagrody Fundacji Kultury Polskiej.

 

więcej informacji i bilety

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.