Marcin Zdunik zagra z Sinfonią Iuventus

-
31.05.2021

Pełen romantycznych uniesień Koncert wiolonczelowy h-moll Antonína Dvořáka od chwili swej premiery stał się pozycją „kanonu” literatury na ten instrument, lecz... mógł nigdy nie powstać! Kompozytor bowiem żywił długo rezerwę wobec wiolonczeli, uważając ją za instrument stosowny głównie do gry orkiestrowej.

Przełomem okazało się wysłuchanie w 1894 roku efektownego Koncertu h-moll Victora Herberta, nieco dziś zapomnianego twórcy operetek oraz wirtuoza wiolonczeli. To przekonało czeskiego mistrza do wielkiego solowego potencjału wiolonczeli i już jesienią tego roku przystąpił do tworzenia dedykowanego jej koncertu. Nie bez znaczenia były tu też wieloletnie prośby wirtuoza Hanuša Wihana. W roku 1895 ukończył swe arcydzieło (w publicznym prawykonaniu w Londynie wziął ostatecznie udział nie Wihan, lecz Leo Stern). Zachwyca ono melodyczną urodą tematów, głębią ekspresji, doskonałą orkiestracją (szczególnie pięknie wykorzystującą instrumenty dęte, realizujące wiele tematycznych partii solowych) oraz wzorcową równowagą między wiolonczelą i orkiestrą. Podczas czerwcowego koncertu utwór wykona Marcin Zdunik – artysta zaliczany do najciekawszych indywidualności nie tylko swojego pokolenia. Utytułowany, wielokrotnie nagradzany, oklaskiwany na całym świecie, budzi podziw nie tylko techniczną perfekcją i pięknem dźwięku, ale też rozległością muzycznych zainteresowań, ciągłym przekraczaniem repertuarowych granic, śmiałymi projektami ukazującymi wciąż nowe możliwości jego instrumentu.

W drugiej połowie XIX wieku szczególną popularnością cieszył się gatunek „tańców symfonicznych” – często stylizacji motywów narodowych. Zapewne ogromne powodzenie „Tańców węgierskich” Brahmsa i „Tańców słowiańskich” Dvořáka natchnęło norweskiego mistrza Edwarda Griega do stworzenia własnych tego rodzaju dzieł ujętych w czteroczęściowy cykl i wydanych w 1897 roku – inspiracją dla nich była kolekcja muzyki ludowej, którą zebrał Ludvig Mathias Lindeman.

Koncert poprowadzi Jacek Rogala, dyrygent i kompozytor, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia kompozytorskie w klasie Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) i dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992). Wiele lat związany z Polskim Radiem, m.in. jako kierownik Redakcji Muzyki Współczesnej Programu 2. Talent kompozytorski Jacka Rogali został doceniony w Polsce i za granicą, jego muzyka kameralna, chóralna, symfoniczna i elektroniczna była wykonywana we Francji, Grecji, Hiszpanii, Kanadzie, Niemczech, na Białorusi i Ukrainie. Zawodową działalność dyrygencką rozpoczął w 1991 jako asystent dyrygenta we wrocławskiej Operze. Aktywnie współpracujący z wieloma zespołami w Polsce i za granicą artysta od sezonu 2001 pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach oraz Festiwalu „Świętokrzyskie Dni Muzyki”. [pmac]

Dvořák | Grieg

6 czerwca 2021, godz. 20.00
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 – „Nowa Miodowa” w Warszawie

Transmisja na kanale YouTube i na www.sinfoniaiuventus.pl

Wykonawcy
Marcin Zdunik | wiolonczela
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Jacek Rogala | dyrygent

Program
Antonín Dvořák – Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104
Edvard Grieg – Tańce symfoniczne op. 64

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.