Magdalena Bojanowicz zagra z Sinfonią iuventus

-
18.05.2021

Poruszająca Chaconne per archi in memoria del Giovanni Paolo II, stylizacja barokowych wariacji na basowym ostinato w typie chromatycznego „lamentu”, powstała w roku 2005, po śmierci Papieża. Kompozycja ta została później przez kompozytora umieszczona w jego Polskim Requiem, dziele niezwykłym, tworzonym na przestrzeni ćwierćwiecza, którego kolejne ogniwa są swoistymi pomnikami ważnych wydarzeń współczesnej polskiej historii.

I Koncert wiolonczelowy Es-dur Szostakowicza był jednym z ponad stu (!) utworów dedykowanych charyzmatycznemu mistrzowi tego instrumentu Mścisławowi Rostropowiczowi i przez niego prawykonanych. W tym arcytrudnym dziele Szostakowicz podkreśla zwłaszcza kantylenowe możliwości wiolonczeli, w niezrównany sposób wykorzystywane w sztuce wykonawczej Rostropowicza. W partii solowej – Magdalena Bojanowicz, laureatka wielu prestiżowych nagród i stypendiów, ceniona szczególnie jako wykonawczyni muzyki XX wieku oraz tej najnowszej, także w składach kameralnych.

Trzyczęściowe Concerto en Ré Igora Strawińskiego to po prostu „Koncert D-dur”, zwyczajowo jednak określany tym francuskim mianem (dla odróżnienia od skrzypcowego Koncertu D-dur tegoż autora). Także to dzieło powstało z inspiracji sławnego muzyka – był nim szwajcarski dyrygent i impresario Paul Sacher oraz jego znakomita Basler Kammerorchester; ten klasycyzujący utwór należy do grupy koncertów na orkiestrę, bez solowego instrumentu, pozwalając ukazać kunszt i wirtuozerię całego zespołu.

Prowadzący koncert Michał Dworzyński w opinii wielu krytyków należy do najciekawszych talentów dyrygenckich Europy swojego pokolenia. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się od zwycięstwa w Donatella Flick Conducting Competition w Londynie w 2006 roku, dzięki któremu otrzymał na dwa lata stanowisko dyrygenta-asystenta w London Symphony Orchestra, gdzie współpracował m.in. z Valerym Gergievem i Sir Colinem Davisem. Jest laureatem wielu innych konkursów i nagród, oklaskiwała go publiczność najważniejszych sal koncertowych całego świata. [pmac]

PENDERECKI | SZOSTAKOWICZ | STRAWIŃSKI

29 maja 2021, godz. 20.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Transmisja na kanale YouTube i na www.sinfoniaiuventus.pl

Wykonawcy
Magdalena Bojanowicz | wiolonczela
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Michał Dworzyński | dyrygent

Program
Krzysztof Penderecki – Chaconne per archi in memoria del Giovanni Paolo II na orkiestrę smyczkową
Dymitr Szostakowicz – I Koncert wiolonczelowy Es-dur op. 107
Igor Strawiński – Concerto en Ré

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Patroni medialni: TVP Kultura, Presto, polmic.pl

Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.