Maestro Walentyn Sylwestrow gościem honorowym Eufonii
Maestro Walentyn Sylwestrow, uznawany przez wielu muzykologów i krytyków muzycznych za najwybitniejszego żyjącego kompozytora ukraińskiego, przyjął zaproszenie Narodowego Centrum Kultury do udziału w festiwalu Eufonie. Maestro będzie honorowym gościem Eufonii. W czwartek, 24.11, o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej orkiestra NOSPR pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykona jego VIII Symfonię. Będzie to pierwsze wykonanie tego dzieła w Polsce.
9 października br. Walentyn Sylwestrow został uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych europejskich nagród muzycznych Opus Klassik za dorobek życia. Podczas berlińskiej gali laudację na cześć laureata (osobiście nie uczestniczył w uroczystości) wygłosiła niemiecka minister kultury Claudia Roth. Walentyn Sylwestrow urodzony w Kijowie w 1937 roku, uważany jest za najwybitniejszego żyjącego kompozytora ukraińskiego i jednego z najwybitniejszych kompozytorów świata. Wiele kompozycji Sylwestrowa weszło do repertuaru czołowych orkiestr i solistów na całym świecie. Obok ośmiu symfonii i „Requiem” poświęconego jego żonie Larisie, zmarłej w 1996 roku, są to przede wszystkim utwory kameralne i solowe - fortepianowe, najdobitniej odzwierciedlające idee kompozytora – napisali w komunikacie organizatorzy Opus Klassik. Niesamowita delikatność i prostota, z jaką Sylwestrow wprowadza nas w świat muzycznych wzruszeń świat, jest poparta wysokim poziomem technicznego mistrzostwa i głęboką wiarą w piękno.
Sylwestrow uznawany jest za czołowego przedstawiciela działającej w latach 60. XX wieku Awangardy Kijowskiej, której działalność była sprzeczna z oficjalną, konserwatywną polityką kulturalną ZSRR. Studiował kompozycję u Borysa Latoszyńskiego oraz harmonię i kontrapunkt u Łwa Rewuckiego w Kijowskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Pod koniec lat 60. został wydalony ze Związku Kompozytorów Radzieckich m.in. z powodu protestu po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W latach 70. jego język muzyczny uległ przeobrażeniu w kierunku stylu metaforycznego, metamuzyki, poszukiwania stylu uniwersalnego. Muzyka Sylwestrowa gościła na salach koncertowych w USA, Wielkiej Brytanii, Austrii, Węgrzech, Holandii, Danii, Finlandii, Polsce (m.in. podczas Warszawskiej Jesieni), czy Szwajcarii. Jego utwory wykonywali artyści tacy jak Gidon Kremer, Ivan Monighetti, czy Antonii Baryshevskyi. Mimo upływu lat jest on kompozytorem bezkompromisowym, szczerym w swojej twórczości. Od 1970 pracował w Kijowie. Podczas niepokojów społecznych w Ukrainie, Sylwestrow walczył o swój kraj muzyką, komponując utwory chóralne takie jak Hymn Majdanu, Modlitwa za Ukrainę. W 2022 ze względu na toczącą się wojnę został zmuszony do opuszczenia kraju. Obecnie mieszka w Berlinie.
Czterokrotnie muzyka W. Sylwestrowa wzbogaciła repertuar najważniejszego europejskiego festiwalu muzyki współczesnej „Warszawska Jesień”. W 2019 r. muzyka W. Sylwestrowa stanowiła też mocny punkt festiwalu Eufonie. Kompozycję Walentyna Sylwestrowa Hymn 2001 wykonała orkiestra Aukso
Obecność Mistrza Walentyna Sylwestrowa będzie kontynuacją dobrej tradycji, zapoczątkowanej podczas pierwszej edycji Eufonii, którą zaszczycił swoją obecnością Arvo Pärt. Jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów odznaczony został wówczas złotą Glorią Artis oraz doktoratem honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina. W festiwalu Eufonie osobiście uczestniczył też Mistrz Krzysztof Penderecki.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie
24 listopada (czwartek) - 19:30
Filharmonia Narodowa, Sala Koncertowa
Program koncertu
Oleg Bezborodko
Carpe diem. Gdyby Beethoven żył w Odessie na orkiestrę symfoniczną
Borys Latoszyński
Koncert fortepianowy c-moll (Słowiański)
**przerwa**
Walentyn Sylwestrow
VIII Symfonia
Artyści
Antonii Baryshevskyi - fortepian
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Andrzej Boreyko - dyrygent