Luty w muzeum [sprawdź co możesz zobaczyć]
Od 1 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogą działać muzea i galerie sztuki. Sprawdź co możesz obejrzeć w muzeach!
Muzeum POLIN otwarte od 4 lutego
W związku z decyzją Rady Ministrów o wznowieniu działalności instytucji kultury, Muzeum POLIN zostanie ponownie otwarte już 4 lutego 2021. Zobaczyć można m. in. Galerię "Dziedzictwo", poświęconą kulturowemu dorobkowi polskich Żydó, oraz wystawę czasową "Tu Muranów" (trwa do 22 marca)
Do pokazania w galerii "Dziedzictwo" wybrano 26 postaci, reprezentujących różne obszary twórczości i działalności – sztukę, literaturę, muzykę, teatr i film, nauki ścisłe i humanistyczne, prawo, edukację, ekonomie, politykę. Ich dorobek jest ważny dla cywilizacji światowej, polskiej lub żydowskiej. Zestawione biografie bohaterów galerii ukazują szerokie spektrum dziedzin i obszarów życia, w których zaznaczyli swoją obecność polscy Żydzi oraz różnorodność życiowych losów i relacji z żydowskim światem. Wszyscy są polskimi Żydami w tym sensie, że urodzili się i na ogół wychowali w Polsce lub na ziemiach polskich. Jedni dorastali w rodzinach religijnych, inni – w zasymilowanych, niektórzy – zmienili wyznanie. Wielu z nich porzuciło świat tradycji lub wyjechało z Polski, jednak fakt wychowania w świecie polsko-żydowskich wartości nie pozostawał bez wpływu na ich życiowe wybory.
Wystawa czasowa Tu Muranów ukazuje przekrój przez ukryte warstwy historii warszawskiego osiedla, opowiadając o wybranych miejscach, ich mieszkańcach i bywalcach.
Wystawa czasowa "Tu Muranów", fot. Muzeum Historii Żydów Polskich
Galeria NCK oraz Centrum św. Jana otwierają się dla zwiedzających
W Galerii NCK codziennie (9.00-18.00) do 18 lutego można zwiedzać wystawę 15. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów pt. "Czy będzie z nami Bałtyk?". To wystawa, na której, prócz wspaniałych ilustracji międzynarodowej grupy artystów, znajdują się również ryby z plastikowych nakrętek, meduzy (chełbie modre) z worków naśmieci czy ośmiornice ze starych krawatów i zużytych kapsułek po kawie... Na ekspozycji centralne stanowisko zajmuje zbiór książek dla dzieci o tematyce bałtyckiej i ekologii.
Prezentowane w NCK wystawy jednorazowo może zwiedzać 5 osób.
Centrum św. Jana jest otwarte przez 7 dni tygodniu w godzinach 10.00-18.00, z wyjątkiem niedzieli, kiedy otwarcie możliwe jest się w godzinach popołudniowych.
Jednorazowo w budynku może przebywać 20 zwiedzających.
AKTUALNIE OBOWIĄZUJĄCE ZASADY
Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa w związku z epidemią Covid-19!
- zakryj usta i nos
- obowiązkowo zdezynfekuj dłonie
- zachowaj 2 metrowy dystans między zwiedzającymi
Wystawa "Czy będzie z nami Bałtyk?", fot. mat. pras.
Nowa wystawa „Z tej nocy będzie serce” od 19 lutego w Muzeum Współczesnym Wrocław
Wystawa „Z tej nocy będzie serce” w dużym stopniu została zainspirowana postawą Davida Wojnarowicza (1954–1992), artysty, który zdobył uznanie w latach 80. XX w. bezpardonową walką ze skostniałym amerykańskim społeczeństwem, jego hipokryzją i uprzedzeniami, nadużyciem władzy, homofobią i niechęcią wobec ofiar trwającej epidemii AIDS.
Tytuł zaczerpnięty z wiersza Paula Celana podkreśla balans pokazu na granicy nadziei, miłość i transgresji. To one w wielu obszarach stanowią dla sztuki oręże prowokacji, krytyki, manifestacji buntu czy przekonań i odczuć. Wystawa ukazuje portret człowieka, który widzi w sztuce potencjał zmian w otaczającej rzeczywistości. Widzi konieczność wyzwolenia się z opresji społecznych, uznania dla inności i stworzenia możliwości życia dla każdego.
Zaproszenie do udziału w wystawie przyjęło ponad dwadzieścia artystek i artystów: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Piotr Blajerski, Petr Davydtchenko, Every Ocean Hughes, Tomislav Gotovac, Hubert Kielan, Leszek Knaflewski, Daniel Knorr, Servet Koçyiğit, Kościół Nihilistów, Karolina Kubik, Natalia LL, Taus Makhacheva, Mariusz Maślanka, Zofia Pałucha, Liliana Piskorska (Zeic), Karol Radziszewski, Carolee Schneemann, Siksa & Piotr Macha, Łukasz Trzciński, David Wojnarowicz, Ada Zielińska oraz Barbara Żłobińska.
Ekspozycję, której kuratorem jest Piotr Lisowski, będzie można oglądać na 3. piętrze Muzeum Współczesnego Wrocław przy pl. Strzegomskim 2, od 19 lutego do 31 maja 2021 roku.
W dniu 19 lutego wystawa „Z tej nocy będzie serce” zostanie udostępniona dla zwiedzających w godzinach od 18.00 do 21.00. W tym czasie w przestrzeni ekspozycji będzie można spotkać artystów oraz kuratora. Muzeum nie planuje oficjalnego otwarcia i przemówień. Na wystawie może przebywać jednocześnie 20 osób, dlatego organizatory proszą o cierpliwość i wyrozumiałość w czekaniu na swoją kolej.
Zwiedzanie wystawy jest możliwe pod warunkiem zachowania ścisłego reżimu sanitarnego COVID, przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wewnętrznych zaleceń MWW, o których można przeczytać na stronie internetowej muzeum.
Otwarcie Muzeum Narodowego we Wrocławiu i oddziałów [od 5 lutego]
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Etnograficzne czynne będą od 5 lutego 2021.
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu dostępne będą wystawy stałe:
„Sztuka śląska XIV-XVI w.”
„Sztuka polska XVII-XIX w.”
„Sztuka europejska XV-XX w.”
i wystawy czasowe
„Skarb Średzki. Czasy zarazy” (do 31.03)
„Marek Oberländer i Jan Lebenstein. Totemiczny znak ludzkiej figury” (do 28.02)
„Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX w.” (do 7.03)
„CranACH! „Madonna pod jodłami” (do 31.03)
W Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej czynna będzie ekspozycja stała „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku” oraz wystawy czasowe: „Nabytki 2019/2020” i „Młyn piaskowy” Günthera Ueckera.
W Muzeum Etnograficznym wystawa stała „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość” oraz czasowe „Makatka wywrotowa”, „Jorcajt – czas chasydów”.
Zwiedzający po raz pierwszy będą mogli obejrzeć wystawy czasowe: „Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX w.”, „Nabytki 2019/2020”, „Jorcajt – czas chasydów”.
Wystawa: „Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX w.”
Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN zaprasza zwiedzających
Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN zaprasza na wystawy stałe i czasowe, które łączą w sobie świat nieożywiony z żywą fauną i florą. Można
zobaczyć tu duże kręgowce tzn. megafaunę plejstoceńską z jedynym na świecie, zachowanym w stanie idealnym, okazem nosorożca włochatego. Jego wiek szacuje się na ponad 30 tysięcy lat. Dla pasjonatów przyrody nieożywionej przygotowano wystawę ok. trzech tysięcy okazów minerałów
i skamieniałości pochodzących z całego świata, mówiącą o filozofii życia człowieka i kolekcjonera śp. Zbyluta Grzywacza - profesora ASP w Krakowie. Najpiękniejsze muszle ślimaków morskich oraz małżów zobaczyć można na ekspozycji poświęconej mięczakom, bogatej w gatunki rodzime oraz pochodzące z egzotycznych mórz i oceanów. Pozostałe wystawy
to interesujące ekspozycje czasowe. Muzeum realizuje również ekspozycje wyjazdowe oraz współpracuje ze swoimi odpowiednikami z innych państw. Łączna liczba zgromadzonych eksponatów to ponad dwa miliony okazów. Oczywiście, ze względu na ograniczoną powierzchnię, nie są one wszystkie jednocześnie prezentowane. Muzeum organizuje także warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży oraz zwiedzanie z przewodnikiem.
Aktualne wystawy:
- Świat łowców mamutów. Paleolit - przyroda i sztuka*
- Rozmowa z kamieniem - wystawa minerałów i skamieniałości*
- Mięczaki świata*
- Gatunki obce w faunie Polski
- Zwierzęta krain polarnych
- Minerały fluorescencyjne
- Latające klejnoty – minerały i owady
- Fauna wysokogórska
- Kraby
- Woda - podstawa życia na Ziemi
- Świat gadów
- Las tropikalny
- Świat motyli
- Fauna Polski
*wystawy stałe
fot. mat. pras.
***
Nowy harmonogram godzin otwarcia Muzeum Gdańska od 4 lutego
Pięć oddziałów Muzeum Gdańska otworzy się 4 lutego 2021 r. Do dyspozycji zwiedzających zostaną oddane wystawy stałe czynne według nowego harmonogramu i aktualnych wytycznych sanitarnych.
Z przyczyn obiektywnych będziemy w stanie otworzyć oddziały Muzeum Gdańska najwcześniej w środę, 4 lutego 2021. Przygotowanie sal pięciu oddziałów oraz ich dezynfekcja zajmuje standardowo około 4 dni roboczych. Z drugiej strony podstawą do możliwości wydania decyzji o otwarciu Muzeum jest rozporządzenie zawierające aktualne wytyczne sanitarne. Dotychczas wiążące akty prawne ukazywały się w kilka dni po konferencjach prasowych. Cieszy nas możliwość ponownego powitania zwiedzających – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Otwarte zostaną sale wystaw stałych Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Domu Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Muzeum Bursztynu. Te ostatnie będzie otwarte do 31 marca br. w związku z przenosinami do nowej siedziby, czyli Wielkiego Młyna.
Dotychczasowe ceny biletów nie ulegają zmianie. Ich zakup w kasach Muzeum będzie możliwy najpóźniej do 45 minut przed zamknięciem danego obiektu. Bilety można kupić również poprzez zakładkę na stronie internetowej Muzeum Gdańska: https://muzeumgdansk.pl/wizyta-w-muzeum-gdanska/oddzialy/.
Zwiedzanie będzie się odbywać według aktualnego reżimu sanitarnego. Informacje porządkowe o limitach osób w pomieszczeniach kasowych i na salach obiektów będą dostępne w kasach poszczególnych oddziałów Muzeum Gdańska.