LUTOSFERY
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Fundacja f.o.r.t.e. zapraszają w dniach 15-17 września 2013 roku na cykl wydarzeń „Lutosfery”, organizowanych z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego.
W niedzielę, 15 września 2013 roku o godz. 18.00 w Sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się pierwsze LUTOSFERYczne spotkanie z cyklu „Dialogi i interwencje”. Do udziału w inauguracji cyklu, moderowanego przez Lecha Dzierżanowskiego, zaproszenie przyjęli: spadkobiercy Witolda Lutosławskiego – Gabriela i Marcin Bogusławscy, dziennikarka-redaktorka Polskiego Radia i pianistka (dla której Lutosławski w roku 1957 skomponował jedną z dziecięcych miniatur na fortepian) – Zofia Owińska oraz kompozytor, biograf Lutosławskiego, wykładowca australijskiego Uniwersytetu w Adelajdzie – prof. Charles Bodman Rae. Tematem będzie osoba Witolda Lutosławskiego – Człowieka – humanisty.
Po spotkaniu, o godz. 20.00 odbędzie się prezentacja etiud choreograficznych, będących efektem projektu „Kilka kroków do Lutosławskiego” - miniatur zainspirowanych i wykonanych do wybranych utworów kompozytora: Przemka Kamińskiego, Macieja Kuźmińskiego, Weroniki Pelczyńskiej, Magdaleny Przybysz, Michała Ratajskiego, Pawła Sakowicza i Uli Zerek. W partiach tanecznych wystąpią: Adrian Bartczak, Barbara Bujakowska, Przemek Kamiński, Maciej Kuźmiński, Sara Kozłowska, Weronika Pelczyńska, Maciej Rumian, Paweł Sakowicz, Ula Zerek.
Poniedziałkowe wydarzenia „Lutosfer” rozpocznie w Sali Kinowej CSW, o godz. 17.00 projekcja filmu Suita warszawska (1946) - dokumentalnej impresji poetyckiej z muzyką Witolda Lutosławskiego w realizacji i wg scenariusza Tadeusza Makarczyńskiego. Przedstawia ona pejzaż zniszczonej i budzącej się do życia Warszawy. Film składa się z trzech części: I. Klęska (Adagio), II. Powrót do życia (Andante), III. Wiosna warszawska (Allegro). Bezpośrednio po projekcji, o godz. 17.30 wyświetlony zostanie angielski film biograficzny Woven words, zrealizowany pod artystyczną opieką i z osobistym udziałem dyrygenta i kompozytora Esa-Pekka Salonena oraz Stevena Stucky - kompozytora, autora nagradzanej książki Lutosławski and his Music wydanej w 1981 roku.
zródło: polmic.pl