Linus Roth wystąpi w Filharmonii Łódzkiej

-
21.09.2022
Linus Roth w Filharmonii Łódzkiej

23 września 2022 o 19.00 na estradzie  Filharmonii Łódzkiej swój kunszt muzyczny zaprezentuje skrzypek Linus Roth, a Orkiestrę Symfoniczną FŁ od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Ronald Zollman. W programie wieczoru znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Mieczysław Wajnberg,  Bohuslav Martinů,  Igor Strawiński. O godz. 18.15 w Sali Kameralnej rozpocznie się spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Marcin Majchrowski. (Wstęp wolny na spotkanie przedkoncertowe).

 

Gdy w 2006 roku niespełna trzydziestoletni niemiecki skrzypek Linus Roth zdobył nagrodę ECHO Klassik za swój debiutancki album wydany przez EMI, został okrzyknięty jednym z najbardziej interesujących skrzypków swojego pokolenia. Tę opinię potwierdził swoim dalszym rozwojem artystycznym; pięć lat temu odebrał kolejną nagrodę ECHO Klassik, tym razem za nagranie koncertów skrzypcowych Dmitrija Szozstakoicza i Piotra Czajkowskiego, które uznano za wyjątkowo dojrzałe i świadczące o wielkim kunszcie. Roth – obecnie profesor skrzypiec w Leopold-Mozart-Zentrum na Uniwersytecie w Augsburgu oraz założyciel i dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu Ibiza Concerts – jest też ceniony jako adwokat niesłusznie zapomnianych kompozytorów. W swej działalności koncertowej i nagraniowej szczególną uwagę poświęca Mieczysławowi Wajnbergowi(1919–1996), polskiemu kompozytorowi pochodzenia żydowskiego, który większą część życia spędził w Związku Radzieckim. Roth jako pierwszy nagrał wszystkie jego dzieła na skrzypce i fortepian, a w 2015 roku założył Międzynarodowe Towarzystwo im. Mieczysława Wajnberga. W Filharmonii Łódzkiej artysta wykona Koncert skrzypcowy g-moll tego kompozytora. Ujawnia on związki z twórczością Szostakowicza, który był mentorem i przyjacielem Wajnberga i którego twórczością wyraźnie inspirował się ten urodzony w Warszawie twórca.

 

Słuchając muzyki do baletu „Ognisty ptak” Igora Strawińskiego, pozostajemy w kręgu muzyki powstałej na terenie Rosji. Muzyka do tej sztuki, osnutej na motywach jednej z rosyjskich baśni, zachwyca feerią orkiestrowych barw i ekspresyjną melodyką. Należy do dzieł, które ukształtowały historię baletu XX wieku. Postać Strawińskiego także w pewien sposób związana jest z Polską, a nawet z Łodzią: poprzez osobę Aleksandra Tansmana, urodzonego w Łodzi kompozytora, który fascynował się twórczością autora „Święta wiosny” do tego stopnia, że napisał o nim książkę biograficzną.

 

Trzeci utwór w programie koncertu także wyszedł spod pióra kompozytora słowiańskiego: to poemat symfoniczny „Pamięci Lidic” czeskiego twórcy Bohuslava Martinů (1890–1959). Utwór ten upamiętnia Czechów zamordowanych przez nazistów podczas pacyfikacji podpraskiej wsi Lidice w 1942 roku. Prawykonanie, które odbyło się rok później w Nowym Jorku poprowadził polski dyrygent Artur Rodziński. Martinů wprowadził tu motyw losu z V Symfonii Beethovena i melodię hymnu do św. Wacława, patrona Czech, który zginął śmiercią męczeńską. Tego wieczoru batuta znajdzie się w ręku Belga Ronalda Zollmana, głównego dyrygenta gościnnego Orkiestry Filharmonicznej w Pilźnie.

Ze względu na trwający w dniu koncertu Light Move Festiwal dojazd do Filharmonii Łódzkiej będzie utrudniony. TUTAJ można zapoznać się ze zmianami w organizacji ruchu drogowego.

 

Filharmonia Łódzka

23 września 2022, 19.00

 

Wykonawcy:

Linus Roth – skrzypce

Ronald Zollman – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Program:

Mieczysław Wajnberg – Koncert skrzypcowy g-moll op. 67 [27’]

Allegro molto

Allegretto

Adagio

Allegro risoluto

 

Bohuslav Martinů – „Pamięci Lidic” [9’]

 

***

 

Igor Strawiński – Suita z muzyki do baletu „Ognisty ptak” (wersja 1919) [22’]

Introdukcja

Taniec Ognistego Ptaka z wariacjami

Taniec księżniczek

Piekielny taniec poddanych czarownika Kościeja

Kołysanka

Hymn

 

Więcej informacji i bilety TUTAJ

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.