"LETNIA FILHARMONIA aukso”
"LETNIA FILHARMONIA aukso” to odbywający się co roku na Suwalszczyźnie festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, którego jednak głównym atutem jest wyjątkowo wysoki poziom muzyczny związany z rozwojem jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.
Już od trzynastu lat (do roku 2009 we współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach) festiwal daje niezwykle rzadką w Polsce północno-wschodniej okazję usłyszenia najwybitniejszych muzyków – wykonawców (m.in. K. Danczowska, E. Pobłocka, J. Rappe, A. Radziejewska, A. Bauer, J. Kaspszyk, K. A. Kulka, J. Olejniczak) również z pogranicza jazzu (m.in. T. Stańko, M. Urbaniak, L. Możdżer), a goszcząc także muzykologów, kompozytorów, dyrygentów oraz twórców związanych z północno-wschodnim regionem stwarza artystyczną płaszczyznę wzajemnych wpływów i wymiany doświadczeń przy udziale licznie zgromadzonej publiczności (koncerty, otwarte próby, bezpłatne warsztaty, spotkania festiwalowe).
Głównym rysem tegorocznego festiwalu będzie przypomnienie osoby i popularyzacja twórczości Witolda Lutosławskiego, którego sześć utworów znajdzie się w programie festiwalu. Nie zabraknie także mniej znanych jego utworów, o nieco lżejszym charakterze – tj. piosenek pisanych pod pseudonimem „Derwid”. Honorowym Gościem będzie pasierb W. Lutosławskiego – Marcin Bogusławski. Spotkanie z Nim (z udziałem M. Mosia w sposób szczególny, artystycznie i życiowo związanego z osobą Lutosławskiego) odbędzie się we dworze prof. Andrzeja Strumiłło.
Dla zwolenników klasyki przywidziany jest wątek, uwzględniający wykonanie innych utworów W. Lutosławskiego, a także dwóch Symfonii Ludwiga van Beethovena. Utwór ś.p. H.M. Góreckiego znajdą się w programie dla uczczenia 80. rocznicy urodzin mistrza, która przypada w 2013 r.
Koncertom towarzyszyć będzie wątek edukacyjny warsztaty fletowe pod kierunkiem Jadwigi Kotnowskiej.
„LETNIA FILHARMONIA aukso” to unikalny projekt kulturalny mający na celu od początku swego istnienia umożliwienie kontaktu z najwyższej jakości sztuką oraz edukacją artystyczną grupom społecznym, które ze względu na usytuowanie z dala od większych ośrodków nie mają takich możliwości na co dzień. Tradycją już jest, że występy wybitnych artystów dzięki życzliwości i zaangażowaniu Proboszczów miejscowych parafii (Sejny, Gawrych Ruda, Augustów) odbywają się przede wszystkim we wnętrzach świątyń. Programy łączące jazz i klasykę, cieszące się szczegolnym zainteresowaniem są przedstawiane w salach świeckich. Począwszy od 2013 r. w Suwałkach wzrasta zapotrzebowanie na wydarzenia muzyczne również w związku z oddaniem do użytku nowego obiektu koncertowo-teatralnego (budowanego przy wsparciu finansowym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Sala ta tworzy idealnewarunki dla realizacji koncertów Letniej Filharmonii. Organizacja LETNIA FILHARMONIAaukso, która w 2000 roku zainicjowała Festiwal, zaprosiła do współpracy w roku 2006 „Fundację Młoda Muzyka Śląska” z Katowic, która od siedmiu lat jest głównym organizatorem festiwalu. Festiwal odbywa się co roku również dzięki ścisłej współpracy z głównym współorganizatorem – Domem Pracy Twórczej w Wigrach. Godnym podkreślenia jest duża liczba partnerów i instytucji współpracujących przy realizacji zadania. Fakt daleko idącej współpracy między lokalnymi samorządami, które zadeklarowały swoją wolę pisemnie (Urzędy Miasta w Suwałkach, Augustowie i Sejnach) i instytucjami kulturalnymi (Suwalski Ośrodek Kultury /dawniej Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach/, Ośrodek Kultury w Sejnach, Augustowskie Placówki Kultury) obok dofinansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stał się niezbędnym warunkiem realizacji kolejnych edycji festiwalu w jednym z biedniejszych regionów Polski. Do grona podmiotów wspierających FILHARMONIĘ należeli dotychczas również lokalni mecenasi (m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej GIGA, Palarnia Kawy SIDO, Suwalska,Specjalna Strefa Ekonomiczna, Polsko-Litewska Izba Gospodarcza Rynków Wschodnich). Jest także spodziewane roztoczenie Honorowych Patronatów nad koncertami FILHARMONII, które dotychczas już wielokrotnie przyznawali: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Suwałki oraz Burmistrzowie Augustowa i Sejn.
PP