Legenda jak żywa

05.06.2014

Kathleen Ferrier była jedną z najwybitniejszych śpiewaczek XX wieku. Doskonale rozwijającą się karierę przerwała choroba i śmierć artystki w wieku niespełna 41. lat. Na szczęście pozostały nam płyty...

Niniejszy album stanowi wybór różnych nagrań legendarnego kontraltu – od utworów Henry'ego Purcella, George'a Friderica Handla, Maurice'a Greene'a i Felixa Mendelssohna, wykonanych z towarzyszeniem fortepianiu, po rozbudowane fragmenty z „Orfeusza i Eurydyki” Christopha Willibalda Glucka. Te ostatnie są zwłaszcza godne uwagi – świetnie dokumentują, jak dobrze czuła się Ferrier w klasycznym repertuarze. Jednak prawdziwym powodem, dla którego po niniejszy album powinien sięgnąć KAŻDY meloman, jest nagranie „Kindertotenlieder” Gustawa Mahlera. W nagraniu z 1949 roku artystce towarzyszy Wiener Philharmoniker pod dyrekcją Bruno Waltera, dyrygenta, który współpracował z kompozytorem i bez wytchnienia propagował jego twórczość. Ciepło głosu Ferrier, delikatna, kontrolowana wibracja, połączone ze świetną dykcją i głębokim wczuciem się w wykonywany tekst daje znakomite rezultaty. Rówież akompaniament Waltera, ze szczególnie uwypukloną partią drewna, nie ma sobie równych. W ich interpretacji nic nie jest wymuszone czy przerysowane – muzyka płynie powoli, delikatnie i bardzo naturalnie. Po wysłuchaniu nagrania takiego jak to człowiek zaczyna się zastanawiać, czy w ogóle potrzebne były kolejne?... A to chyba najlepsza rekomendacja.

Oskar Łapeta

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.