LANG LANG - Goldberg Variations Extended Edition
Po międzynarodowym sukcesie albumu Goldberg Variations, Lang Lang prezentuje serię nowych nagrań w ramach nagrań "Goldberg Variations" Extended Edition, która ukazuje się w wersji cyfrowej. Znajdują się na niej niektóre z dzieł, które pianista zgłębiał w czasie intensywnych studiów nad barokowym arcydziełem J.S. Bacha.
„Im więcej czasu spędzałem z Wariacjami Goldbergowskimi, tym więcej chciałem się dowiedzieć o Bachu, jemu współczesnych i kompozytorach, których później zainspirował. Każdy z nowych utworów, które nagrałem na potrzeby tego projektu, wzbogacił moje rozumienie jego muzyki.”
- wyjaśnia Lang Lang.
"Goldberg Variations" Extended Edition zawiera aż siedem nowych utworów. Pierwszy z nich to przepiękna „Bist du bei mir”, aria skomponowana przez nieco młodszego od Bacha Gottfrieda Heinricha Stölzela, której transkrypcja pojawia się w "Anna Magdalena Notebook". Kolejna to aranżacja Sinfonii z "Oratorium Bożonarodzeniowego" Bacha. Słuchacze będą mogli również podziwiać kunsztowną transkrypcję Wilhelma Kempffa na fortepian solo Siciliany z Drugiej sonaty na flet Bacha oraz Andante z "Koncertu włoskiego" Bacha. Ponadto Lang Lang wybrał "Arabeskę" Schumanna, który szukał inspiracji u swoich poprzedników, a w muzyce Bacha widział najczystsze źródło siły dla odnowy tej formy sztuki. Wreszcie, w nowym wydaniu znalazła się kontemplacyjna aranżacja utworu „Sheep may safely graze”, który Lang Lang nagrał ze swoją żoną, niemiecko-koreańską pianistką, Giną Alice, a także Andante z Sonaty D-dur Johanna Gottlieba Goldberga – co odzwierciedla fakt, że przez wiele lat zgłębiania monumentalnego dzieła Bacha, Lang Lang studiował również zachowaną muzykę utalentowanego młodego klawesynisty i kompozytora, od którego nazwiska dzieło zyskało swoją nazwę.
Ten cyfrowy projekt stanowi dopełnienie albumu wydanego przez Lang Langa we wrześniu 2020 roku, na którym ukazało się studyjne i koncertowe nagranie "Wariacji Goldbergowskich". Nowemu wydawnictwu w formie Extended Edition towarzyszyć będą wykonania każdego utworu w formie wideo, a także krótkie filmy, w których pianista omówi poszczególne aspekty swoich interpretacji.
{info.pras.}