Kyōhei Sorita w mistrzowskim recitalu w Filharmonii Krakowskiej

-
04.11.2021

W niedzielę 7 listopada 2021 roku o godz. 15.00 w Filharmonii Krakowskiej wystąpi laureat II nagrody tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie – Kyōhei Sorita. Podczas recitalu japoński pianista wykona utwory Fryderyka Chopina.

Dwudziestosiedmioletni artysta jest wychowankiem Mikhaila Voskresensky’ego z Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego im. Czajkowskiego, a obecnie – profesora Piotra Palecznego w klasie fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracował dotąd z takimi zespołami, jak Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Orkiestra Teatru Petersburgu, Orchestra Sinfonica Nazionale Rai z Turynu, NHK Symphony Orchestra z Tokio, Rosyjska Orkiestra Narodowa z Moskwy oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie. Podczas Konkursu Chopinowskiego w Warszawie przedstawiany był jako zdobywca laurów na Japońskim Konkursie Muzycznym w 2012 i Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym i Orkiestrowym w Cantu we Włoszech w roku 2013. Od lipcowych eliminacji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie pianista pozyskiwał coraz większe grono admiratorów swojego talentu, każdy zaś etap konkursu przyczyniał się do tego, że jego nazwisko coraz częściej wymieniane było na liście potencjalnych jego laureatów. Ostatecznie otrzymał II nagrodę ex aequo z Alexandrem Gadjievem reprezentującym Włochy i Słowenię, artystą o zgoła odmiennej estetyce i rozumieniu twórczości Chopina. Werdykt ten jednak  nie wzbudził kontrowersji, a przeciwnie – uznany został za wyraz aprobaty dla różnych kolorów prezentowanej podczas konkursu chopinistyki.

 

Podczas recitalu w Filharmonii Krakowskiej, Kyōhei Sorita wykona dwa mazurki z opusu 56 – H-dur i C-dur, Walca F-dur z opusu 34, Rondo à la Mazur F-dur op. 5 oraz Balladę F-dur op. 38. Pierwszą część pianistycznej prezentacji zwieńczy Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur. Druga zaś część recitalu przywoła emocje trzeciego etapu konkursowych zmagań „od Sonaty b-moll przez tę całkowicie nieznaną harmonizację dawnej wersji „Boże, coś Polskę” po Polonez As-dur. Podróż od śmierci przez modlitwę ku triumfowi (…) – jak napisał Matusz Ciupka w swoim blogu muzycznym Szafa Melomana, podkreślając jednocześnie, że samuraj Sorita (…) miał najlepiej przemyślany występ w III etapie”.

 

Występ Japończyka Sority nie będzie jednak ostatnim w Filharmonii Krakowskiej spośród planowanych recitali i koncertów z udziałem laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Prowadzone są rozmowy z kolejnymi artystami, a ich efekt zostanie ogłoszony w najbliższych dniach.

 

Tego samego dnia, w niedzielę 7 lisotpada o godz. 19.30 w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej odbędzie się jeszcze jeden koncert zatytułowany Saga Rodu. Pieśni braci Franciszka, Jana i Tadeusza Maklakiewiczów. Ślady pamięci”. W wieczorze udział wezmą sopranistka Olga Pasiecznik i Krzysztof Szumański – baryton oraz towarzyszącą im przy fortepianie Joanna Maklakiewicz, od lat zajmująca się spuścizną po rodzie Maklakiewiczów. Wieczór pieśni autorstwa Franciszka, Jana i Tadeusza Maklakiewiczów jest jednocześnie prezentacją materiału zarejestrowanego na płycie wydanej nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.