Kultura 2.0

25.10.2012
Jak tworzyć i edytować hasła w Wikipedii? Jak legalnie dostać się do bezpłatnych zbiorów muzycznych? Czy istnieją archiwa społeczne i czy każdy z nas może je współtworzyć? Jak wygląda moda w technologii 3D i czy bawiąc się piłką można tworzyć muzykę? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące nowego obiegu kultury będzie można znaleźć odwiedzając 26 i 27 października tegoroczną edycję przygotowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny festiwalu Kultura 2.0.

27 października obchodzony jest Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego (UNESCO). Centralny punkt polskich obchodów tego święta kultury stanowi organizowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) festiwal Kultura 2.0. Tegoroczna, szósta już, edycja tego wydarzenia odbędzie się 26 i 27 października w siedzibie NInA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie, a jej hasłem przewodnim jest „STATUS: obywatel”. Podczas festiwalu będzie można więc dowiedzieć się m.in. kim jest tajemniczy „obywatel 2.0”, czym są archiwa społeczne i jak można tworzyć kulturę za pośrednictwem nowych technologii.

Program festiwalu został skomponowany tak, by każdy niezależnie od wieku, czy zaawansowania technologicznego znalazł coś dla siebie. Oprócz części teoretycznej – wykładów i seminariów prowadzonych przez znanych i cenionych ekspertów, przygotowano też wiele atrakcji dzięki którym poprzez zabawę i praktyczne doświadczenie będzie można wzbogacać swoją wiedzę.

 

Jak legalnie dostać się do zbiorów muzycznych i dlaczego to nie takie łatwe dowiedzą się uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Iwonę Lindstedt. Prowadząca pokaże m.in. jak docierać do bezpłatnych materiałów muzycznych i jak legalnie korzystać z audiotek dużych wytwórni płytowych. (Piątek, 26.10.2012, godz. 10:15)

 

W ramach „Warsztatów tworzenia audiodeskrypcji” odwiedzający festiwal zapoznają się z techniką słownego opisu obiektów – tzw. audiodeskrypcji – umożliwiającej odbiór treści wizualnych osobom z dysfunkcjami wzroku. (Sobota, 27.10.2012, godz. 13:30)

Z Wikipedii korzystają miliony internautów na całym świecie, jednak to jak edytować i tworzyć w niej hasła nadal nie jest powszechną wiedzą. Uczestnicy „Wiki-warsztatu z Korczakiem” organizowanego przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska i ośrodek Korczakianum nie tylko będą mieli szansę nauczyć się edytowania i tworzenia haseł w Wikipedii, ale też wezmą udział w „wiki-czynie społecznym” zajmując się podczas warsztatów hasłami dotyczącymi Janusza Korczaka, które wymagają odświeżenia. (Sobota, 27.10.2012, godz. 15:30)

Niecodziennych wrażeń dostarczy również towarzysząca festiwalowi Kultura 2.0 wystawa „Wejdź na poziom 2.0”. Wystawa przedstawiać będzie 27 wyjątkowych multimedialnych prac, które w twórczy sposób dotykają tematyki tegorocznego festiwalu.

Chętnych do doświadczenia niezwykłej modowej przygody z pewnością przyciągnie projekt duetu David Zalesky i Varvara Frol „Progressive Fitting”. W ramach tego projektu będzie można przymierzyć niezwykłe kostiumy wykonane ze specjalnego materiału projekcyjnego. Każdy seans modowy potrwa pięć minut i będzie wykonany w technologii mapping 3D, która pozwoli zobaczyć siebie w innym wydaniu i sprawdzić jak zmiana ubioru, nawet wirtualna, wpływa na postrzeganie samych siebie.

„Woody” to nietypowa zabawka, która może zainteresować zarówno dzieci jak i dorosłych. Zespół Cyber Kids on Real połączył drewno, elektronikę i ciekawy pomysł i w ten sposób stworzył mały samochodzik, który śledzi narysowane linie, poruszając się po wyznaczonym flamastrem torze.

 Czy bawiąc się piłką można tworzyć muzykę? Oczywiście, potrzebna jest tylko wyjątkowa piłka, taka jak „Boing”, opracowany przez Pawła Andryszczyka i Adama Walickiego. „Boing” to kontroler muzyczno-dźwiękowy w formie średniej rozmiarów piłki z którego pomocą można wpływać na parametry utworów – tempo, kierunek odtwarzania, głośność. Na przykład każde odbicie albo podrzucenie piłki odtwarza kolejny fragment utworu, a turlanie piłki może odwzorowywać ręczne rozpędzanie płyty winylowej na gramofonie.

Poszukujących mocniejszych doznań muzycznych z pewnością zainteresuje koncert punkrockowy w archiwalnej scenerii Jarocina - AUDIO: BABILON 2:0. Na zakończenie festiwalu, w sobotę 27 października o godzinie 20:30, w surowej przestrzeni dawnej ślusarni spotkają się dwa pokolenia muzyków - artyści polskiego undergroundu lat 80. i 90. oraz ich młodsi koledzy - inspirujący się tamtymi czasami, zarówno w sensie muzycznym, jak i w odniesieniu do postawy wobec świata i systemu. Koncert na żywo odbywać się będzie w dialogu z archiwalnymi materiałami audiowizualnymi pochodzącymi sprzed 30 lat udostępnionymi przez TVP KULTURA. Dla festiwalowej publiczności zagrają: Made in Poland, Brudne dzieci Sida i Nancy Regan.

Akcja zbiórki kaset VHS i kaset magnetofonowych, która będzie prowadzona na drugim piętrze budynku przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie pozwoli uratować te szczególnie popularne w latach 80. i 90. nośniki przed zapomnieniem i zębem czasu. Osoby, które w trakcie festiwalu przyniosą do siedziby NInA zgromadzone w domowych archiwach stare nagrania otrzymają je w cyfrowej wersji. Z zebranych podczas zbiórki kaset VHS powstanie, złożone z domowych nagrań, archiwum okresu przełomu ‘89/’90.

Szczegółowy program festiwalu Kultura 2.0 dostępny na: www.kultura20.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny. Rejestracja, która pozwoli zagwarantować wejście oraz otrzymanie pofestiwalowej publikacji w pierwszej kolejności, odbywa się poprzez stronę www.kultura20.pl w zakładce Rejestracja. By wziąć udział w warsztatach (liczba miejsc ograniczona) należy wysłać swoje zgłoszenie z podaniem danych osobowych oraz nazwy warsztatów, w których chce się uczestniczyć na adres [email protected]. Szczegóły dotyczące rejestracji na www.kultura20.pl.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.