Kto wie jak brzmi klasyka z Iberii?
„Muzyczne Oblicza Iberii”
Recital fortepianowy w wykonaniu pianisty Pawła Albińskiego, który odbędzie się
30 lipca 2014 roku o godzinie 18:00 w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie przy ulicy Papierniczej 2.
Recital fortepianowy Pawła Albińskiego „Muzyczne Oblicza Iberii” jest to wydarzenie kulturalne, którego celem jest wykonanie w Polsce nieznanych utworów fortepianowych - z gatunku muzyki klasycznej - autorstwa nieżyjących już kompozytorów pochodzących z państw iberyjskich - Portugalii, Brazylii i Kuby.
W programie znajdą się dzieła takich autorów jak J.Vianna da Motta (1868 – 1948), A.Nepomuceno (1864 – 1920), E.Lecuona (1895 – 1963) czy H.Villa-Lobos (1887 – 1959), które w Polsce zostaną publicznie wykonane pierwszy raz. Zamysłem całego wydarzenia jest zaprezentowanie szerokiej publiczności kompozycji muzycznych w pełni nieodkrytych i dotąd niezbadanych, cechujących się wysoka wartością zarówno artystyczną, historyczną jak i estetyczną. Prezentacja nowych muzycznych znalezisk w Polsce odbywająca się w ramach projektu pt. Zapomniani kompozytorzy realizowanego corocznie od 2012 roku, ukazała ogromną potrzebę i zainteresowanie nieznanymi dotąd utworami fortepianowymi.
Oryginalnością koncertu jest zestawienie różnorodnych utworów muzycznych umożliwiające ukazanie ich wzajemnych korelacji geograficznych, kulturowych oraz oddziaływań wynikających z wydarzeń historycznych. Szeroko rozumiana Iberia jest symbolem podróży, przełomowych odkryć i relacji międzyludzkich. Żarliwość, ekspresja, taniec, zmysłowa miłość - są to wyrażenia najlepiej opisujące sztukę tych obszarów kulturowych. Wszystkie wymienione oblicza i emocje są wpisane w muzykę pochodzącą z partytur zapomnianych kompozytorów państw Iberyjskich. Recital fortepianowy Pawła Albińskiego będzie 70 minutowym koncertem prezentującym rzadko spotykane formy muzyczne (np. Balladę fortepianową w formie wariacji) oraz stylistykę hiszpańską XIX i XX wieku.
Program recitalu zachęca do otwarcia się na muzykę innych narodowości oraz ułatwia aktywne poznawanie odrębnych kultur. Pozwala on przekazywać wysoką sztukę muzyczną pochodzącą z innych Państw oraz zestawiać ją z tradycją polską. Rezultatem zrealizowania powyższych celów jest stworzenie podstaw dla ochrony dziedzictwa klasycznej muzyki poprzez jej wykonywanie i upowszechnianie o niej wiedzy w Polsce. Wydarzenie to wspiera kreowanie wizerunku Polski jako miejsca prestiżowych projektów artystycznych oraz nowych odkryć z zakresu sztuki i muzyki.