Krzysztof Penderecki - partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki [wystawa w Bunkrze Sztuki]
W 2003 roku Maria Anna Potocka nakręciła w Lusławicach film z udziałem Krzysztofa Pendereckiego pod tytułem Partytura i ogród. Kompozytor ujawnia w nim zasady warsztatu kompozytorskiego oraz opowiada o metodzie graficznej pozwalającej naszkicować symfonię na jednej kartce.
Swoje doświadczenia muzyczne odnosi do ogrodu. Park, który stworzył w Lusławicach, oparł na formie symfonii. Wystawa proponuje wgląd w myślenie o muzyce i ogrodzie. Obejmuje prywatne szkice – tak zwane prepartytury – oraz rysunkowe koncepcje ogrodu. Na drugą część wystawy składają się portrety Krzysztofa Pendereckiego autorstwa Beaty Stankiewicz i Bartka Materki, fotografie Mariana Eilego z cyklu Rewizyta – Salvador Dali u państwa Pendereckich oraz dokumentacja fotograficzna parku w Lusławicach Marka Bebłota i Bartka Barczyka.
Krzysztof Penderecki, Diabły z Loudun (libretto: Krzysztof Penderecki według sztuki Johna Whitinga opartej na Diabłach z Loudun Aldousa Huxleya), opera w trzech aktach, 1968–1969/2012, 48 × 34 cm, courtesy E. Penderecka
Krzysztof Penderecki (1933–2020) kompozytor i dyrygent. W 1958 roku ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna)
w Krakowie. W ciągu ponad 60 lat artysta stworzył ponad 150 utworów zróżnicowanych w zakresie technik kompozytorskich, gatunków i formy. Krzysztof Penderecki jest autorem oper, symfonii
i utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, opraw chóralnych tekstów religijnych, a także utworów kameralnych i instrumentalnych.
Otwarcie wystawy: 27 kwietnia 2021
Czas trwania wystawy: kwiecień–wrzesień 2021
Miejsce wystawy: Bunkier Sztuki, Rynek Główny 20, Kraków, piwnice Pałacu Potockich
Organizacja: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki / Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Kurator: Maria Anna Potocka
Współpraca: Mirosława Bałazy
Koordynacja: Renata Zawartka
{info. pras}