Krzysztof Penderecki - partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki [wystawa w Bunkrze Sztuki]

Bartek Materka, bez tytułu, 2020, olej / papier, 70 × 50 cm, courtesy B. Materka

W 2003 roku Maria Anna Potocka nakręciła w Lusławicach film z udziałem Krzysztofa Pendereckiego pod tytułem Partytura i ogród. Kompozytor ujawnia w nim zasady warsztatu kompozytorskiego oraz opowiada o metodzie graficznej pozwalającej naszkicować symfonię na jednej kartce.

Swoje doświadczenia muzyczne odnosi do ogrodu. Park, który stworzył w Lusławicach, oparł na formie symfonii. Wystawa proponuje wgląd w myślenie o muzyce i ogrodzie. Obejmuje prywatne szkice – tak zwane prepartytury – oraz rysunkowe koncepcje ogrodu. Na drugą część wystawy składają się portrety Krzysztofa Pendereckiego autorstwa Beaty Stankiewicz i Bartka Materki, fotografie Mariana Eilego z cyklu Rewizyta – Salvador Dali u państwa Pendereckich oraz dokumentacja fotograficzna parku w Lusławicach Marka Bebłota i Bartka Barczyka.

Krzysztof Penderecki, Diabły z Loudun (libretto: Krzysztof Penderecki według sztuki Johna Whitinga opartej na Diabłach z Loudun Aldousa Huxleya), opera w trzech aktach, 1968–1969/2012, 48 × 34 cm, courtesy E. Penderecka

Krzysztof Penderecki (1933–2020) kompozytor i dyrygent. W 1958 roku ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna)
w Krakowie. W ciągu ponad 60 lat artysta stworzył ponad 150 utworów zróżnicowanych w zakresie technik kompozytorskich, gatunków i formy. Krzysztof Penderecki jest autorem oper, symfonii
i utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, opraw chóralnych tekstów religijnych, a także utworów kameralnych i instrumentalnych.

Otwarcie wystawy: 27 kwietnia 2021
Czas trwania wystawy: kwiecień–wrzesień 2021
Miejsce wystawy: Bunkier Sztuki, Rynek Główny 20, Kraków, piwnice Pałacu Potockich

Organizacja: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki / Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Kurator: Maria Anna Potocka
Współpraca: Mirosława Bałazy
Koordynacja: Renata Zawartka

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów