Król Roger Karola Szymanowskiego – premiera w Operze Bałtyckiej już 1 października

-
23.09.2022

Pomysł napisania opery przez Szymanowskiego i Iwaszkiewicza powstał w Elizawetgradzie i Odessie pod koniec I wojny światowej, tuż po Rewolucji Październikowej. Dlaczego dziś, po upływie wieku od tamtych wydarzeń, realizować Króla Rogera? Tak jak wtedy, tak i dziś, wojna zbiera swoje żniwo w imię idei i przekonań, i to dokładnie w tym miejscu, w Ukrainie.

Opera wprost mówi o złudności tego wszystkiego, co jest doczesne. Natomiast w centrum uwagi stawia „czyste serce” człowieka. Jesteśmy na czuwaniu przy umierającym królu. W malignie przychodzi do niego dobry Pasterz. Świat realny i urojenia przenikają się. Pasterz pomaga Rogerowi dostrzec sedno natury ludzkiej.

 

 

 Król Roger Karola Szymanowskiego będzie pierwszą premierą sezonu 2022/23 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Opera powstała w latach 20. XX wieku i była wynikiem współpracy kompozytora z Jarosławem Iwaszkiewiczem. Król Roger jest jednym z najczęściej wystawianych polskich tytułów operowych za granicą, w Operze Bałtyckiej jest to natomiast druga inscenizacja tej opery – pierwsza przygotowana została w 1974 roku przez Zbigniewa Chwedczuka (kierownictwo muzyczne)
i Stanisława Hebanowskiego (reżyseria), ze scenografią Mariana Kołodzieja.

 

W najnowszej produkcji Opery Bałtyckiej na szczególną uwagę zasługują nazwiska młodych realizatorów – Yaroslav Shemet, dyrygent młodego pokolenia, niesamowicie uzdolniony, cieszący się dużym uznaniem w branży muzycznej oraz Magdalena Brozda, dla której współpraca z Operą Bałtycką jest teatralnym debiutem. Młoda polska projektantka na co dzień mieszka i pracuje w Genewie (tam też ukończyła studia na University of Art And Design), laureatka prestiżowej międzynarodowej H&M Design Award 2015.

 

W obsadzie również nazwiska godne uwagi. Jako Roksana wystąpi Olga Pasiecznik, uznana i wielokrotnie nagradzana solistka, tytułowego króla Rogera zaśpiewa artysta od lat związany z gdańską sceną, obchodzący przy okazji premiery 35-lecie pracy artystycznej, Leszek Skrla. Jako Pasterz wystąpi Andrzej Lampert, wszechstronny artysta, który świetnia odnajduje się nie tylko w muzyce klasycznej, ale również rozrywkowej. Edrisiego, mędrca doradzającemu królowi, wykreuje Ryszard Minkiewicz, który przed laty wielokrotnie występował jako Pasterz w najważniejszych światowych realizacjach.

 

 

Karol Szymanowski
Król Roger
libretto:
Karol Szymanowski i Jarosław Iwaszkiewicz

premiera: 1 października 2022, godz. 18
Opera Bałtycka w Gdańsku

kolejne spektakle:
2, 7-9 października 2022

kierownictwo muzyczne: Yaroslav Shemet
reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
scenografia: Hanna Wójcikowska-Szymczak
kostiumy: Magdalena Brozda

 

pełna obsada:
Król Roger Leszek Skrla / Mariusz Godlewski
Roksana Olga Pasiecznik / Anna Fabrello
Edrisi Ryszard Minkiewicz / Witalij Wydra
Pasterz Pavlo Tolstoy / Andrzej Lampert
Archiereios Szymon Kobyliński
Dyakonissa Karolina Sikora

oraz
Orkiestra, Chór i Balet Opery Bałtyckiej

W spektaklu biorą udział uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego.

 

Bilety dostępne w kasie Opery i na www.operabaltycka.pl

 

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.