Kosmiczna „Turandot” w ARTE TV

13.05.2021
Kosmiczna „Turandot” w ARTE TV

Ostatnią operę Pucciniego uważa się za jego muzyczny testament. Akcja dzieła rozgrywa się pomiędzy mieszkańcami Pekinu, trójką bohaterów uwikłanych w miłosny trójkąt: okrutną księżniczką Turandot, darzącym ją obsesyjnym uczuciem tatarskim księciem Kalafem i zakochaną w nim niewolnicą Liu.

Pomysł na fabułę został oparty na ryzykownej grze w zagadki, prowadzącej do tragicznego finału. Pojawia się tu wątek poświęcenia i wytrwałości, przemieniającej serce miłości, zemsty zrodzonej z doznanego poczucia niesprawiedliwości i przeżytych cierpień.
Reżyserem prezentowanej na stronach telewizji Arte katalońskiej produkcji, nagranej 15 października 2019 r. w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, jest artysta związany z branżą filmową – Franc Aleu. W swojej pierwszej inscenizacji przenosi on „Turandot”… w przestrzeń kosmiczną. Jednak bynajmniej to nie futurystyczna scenografia robi tu największe wrażenie. Oczywiście sam eksperyment, choć kontrowersyjny, jest ciekawy. Jednak w tym wypadku to świetna gra świateł w połączeniu z doskonałym brzmieniem pozwalają zapatrzeć i zasłuchać się w prezentowanej realizacji. Mimo że Iréne Theorin (Turandot) i Jorge de Leóna (Kalaf), w odróżnieniu od Ermoneli Jaho (Liu) na pozór wizualnie niezbyt pasują do swoich ról, szczególnie w mało gustownych, aczkolwiek spójnych z ogólną stylistyką kostiumach, to ich interpretacja włoskiego kompozytora i potęga głosów są całkowicie satysfakcjonujące. Bardzo dobrze brzmi też orkiestra pod batutą Josepa Ponsa. Fani słynnej arii „Nessum Dorma” nie mogą tej propozycji Arte pominąć, opera będzie dostępna na stronach telewizji do 14 października 2020 r.

ZOBACZ:

https://www.arte.tv/pl/videos/091009-000-A/turandot-pucciniego-w-gran-teatre-del-liceu/

(MB)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz