Koncerty symfoniczne w brytyjskiej atmosferze
Krótko po uroczystej inauguracji 76. sezonu artystycznego, w piątek 9 października 2020 o godz. 19.30 i w sobotę 10 października br. o godz. 18.00, w odnowionej sali koncertowej zabrzmi kolejny interesujący repertuar, tym razem osadzony w brytyjskich realiach muzycznych. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Macieja Tworka wykona bowiem utwory kompozytorów angielskich – Benjamina Brittena, Edwarda Elgara i Malcolma Arnolda.
Program koncertów otworzy Simple Symphony Brittena, skomponowana w oparciu o notowane przez 9-letniego kompozytora wczesne utwory, do których tematów wrócił już jak świadomy twórca. Urokliwa „prosta symfonia” pełna jest barokowych odniesień, także widniejących w tytułach części, ale przywołuje też ludowe tematy muzyczne Wielkiej Brytanii.
Wyraźną inspirację muzyką barokową odnaleźć można także w kolejnym z prezentowanych utworów – Sinfonietcie nr 1 op. 48 Malcolma Arnolda, kompozytora znanego przede wszystkim z muzyki filmowej, uhonorowanego Oskarem za ścieżkę dźwiękową do filmu Most na rzece Kwai. Program zwieńczy natomiast Introdukcja i Allegro op. 47 Edwarda Elgara, w którym to utworze słychać oczywiste reminiscencje barokowego concerto grosso, także ze względu na zabieg formalny powierzenia partii współzawodniczącej z orkiestrą kwartetowi smyczkowemu. W charakterze zespołu koncertującego wystąpi Malawski String Quartet, zespół, w skład którego wchodzą czołowi muzycy Orkiestry Filharmonii Krakowskiej: grający na skrzypcach Joanna Konarzewska – koncertmistrz orkiestry oraz Paweł Stawarski, altowiolistka Anna Migdał-Chojecka i wiolonczelista Michał Dąbek. Kwartet udanie zadebiutował przed miesiącem w ramach koncertu online z serii „Kultura w sieci” w arcywymagającym repertuarze kameralnym Dmitrija Szostakowicza, Krzysztofa Pendereckiego i Artura Malawskiego – po raz pierwszy w historii doprowadzając do pełnej rejestracji II Kwartetu smyczkowego tego ostatniego.
Koncerty odbędą się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa spowodowanych sytuacją pandemiczną. W gmachu Filharmonii Krakowskiej obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki, dezynfekcji rąk oraz utrzymania dystansu społecznego.
{info. pras}