Koncerty pasyjne i Dzień niebieski w Filharmonii Łódzkiej

26.03.2015
Koncerty pasyjne i Dzień niebieski w Filharmonii Łódzkiej

W najbliższych dniach odbędą się w Filharmonii Łódzkiej dwa niezwykłe Koncerty pasyjne – 27 marca i 1 kwietnia. Oba zaczną się o godz. 19.

2 kwietnia zorganizowany będzie Dzień Niebieski dedykowany autyzmowi.

***

Szczegóły:

W piątek 27 marca zabrzmi monumentalna Pasja według św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha, która powstała w ostatnim okresie jego twórczości, gdy zajmował stanowisko kantora przy kościele św. Tomasza w Lipsku. Premiera odbyła się w Wielki Piątek, 15 kwietnia 1729 r. Nic wówczas nie zwiastowało jej obecnej popularności – po premierze partytura przeleżała sto lat zapomniana w archiwum, do czasu aż odkrył ją i przedstawił światu na nowo, 11 marca 1829 r. w berlińskiej Singakademie, niemiecki kompozytor i dyrygent, Felix Mendelssohn-Bartholdy.

Dzieło powstawało jesienią 1728 r. W trakcie pracy nad nim Bach otrzymał wiadomość o śmierci przyjaciela, księcia Leopolda z Köthen, wraz z poleceniem przygotowania na tę okoliczność muzyki żałobnej. Kompozytor nie miał szans, aby na trzy tygodnie przed premierą Pasji tworzyć pośpiesznie jeszcze inny utwór. Zwrócił się zatem do poety Friedricha Henriciego, znanego jako Picander, z prośbą o ułożenie tekstu do gotowych już części komponowanej Pasji. Literackim tworzywem dzieła stała się relacja św. Mateusza zapisana w 26 i 27 rozdziale jego Ewangelii. Do tego tekstu Picander dopisał 28 strof, opracowanych muzycznie jako arie o charakterze medytacyjnym.

Nie ma słów, którymi dałoby się wyrazić głębię i piękno tego arcydzieła” - stwierdził autor biografii Bacha, Ernest Zavarsky.

Wykonawcy: Sylwester Smulczyński – tenor, Adam Kutny – baryton, Marta Boberska - sopran, Dorota Lachowicz - alt, Tomasz Krzysica - tenor, Jarosław Bręk – bas; Kai Bumann – dyrygent, Dawid Ber – przygotowanie chóru , Anna Kamerys – przygotowanie chóru dziecięcego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, Chór Filharmonii Łódzkiej, Chór Dziecięcy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi

***

W środę 1 kwietnia zaprosimy do wysłuchania nastrojowej muzyki chóralno-organowej. W programie wieczoru znajdą się utwory dawne: organowa „Fantasia chorma­tica” Holendra Jana Pieterszoona Sweelincka (1562–1621), pieśń „Powstań Panie!” toruńskie­go teologa i luterańskiego kaznodziei Piotra Artomiusza (1552–1609), koncert na sopran solo, dwoje skrzypiec i organy „Jesu spes mea” – jeden z dziesięciu zachowanych utworów polskiego mistrza baroku Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego (XVII/XVIII w.), a także niedawno odkryta fantazja chorałowa Bacha „Wo Gott, der Herr, nicht bei uns hält”. Słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z popu­larną w okresie baroku techniką alternatim, polegającą na naprzemiennym śpiewie i grze organów.

Dopełnieniem wieczoru będą kompo­zycje wykonywane z towarzyszeniem organów symfonicznych: „Ecce lignum crucis” Stanisława Moniuszki, czyli motet napisany na adorację krzyża w Wielki Piątek, „Kleine Passionmusik” Niemca Carla Loewego, „Messe basse” Gabriela Fauré z 1881 r. oraz Fantazja chora­łowa na temat „Amen es werde wahr” Petra Ebena, czeskiego twórcy zmarłego w 2007 r.

Wykonawcy: Krzysztof Urbaniak – organy, Dawid Ber, Mariusz Lewy, Kamil Chałupnik – dyrygenci, przygotowanie chórów, Mieszany Chór Kameralny „Vivid Singers”, Chór dla (nie)opornych, Chór Dziecięcy Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi.

***

W czwartek 2 kwietnia organizujemy „Dzień niebieski w FŁ”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Cele projektu:

- włączenie osób dysfunkcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem osób autystycznych i ich rodzin w życie muzyczne,
- uświadomienie problemu wykluczenia tej grupy społeczeństwa studentom, przyszłym i aktualnym organizatorom życia muzycznego oraz społeczeństwu w ogóle,
- integracja osób autystycznych z osobami zdrowymi za pomocą muzyki.

Program:

- godz. 10-11.30 Muzykoterapia w zaburzeniach autystycznych: najnowsze metody i techniki muzykoterapii neurologicznej - spotkanie z dr Stellą Kaczmarek.

W referacie przedstawione zostaną najnowsze metody i techniki muzykoterapeutyczne w pracy z osobami autystycznymi. Szczególny nacisk położony zostanie na muzykoterapię neurologiczną oraz muzykoterapię komunikacyjną. Wybrane metody i techniki muzykoterapii neurologicznej stosowane są zwłaszcza w zaburzeniach/problemach komunikacyjnych, emocjonalnych, motorycznych oraz językowych. Dodatkowo omówiony zostanie aktualny stan badań dotyczących zastosowania muzykoterapii aktywnej (czynnej) w autyzmie oraz zasady prowadzenia terapii z osobami autystycznymi w różnym wieku.

- godz. 11.30-13.30 Autyzm w naszym domu czyli o tym, jak wieść szczęśliwe życie z autyzmem - spotkanie z Marią Dąbrowską-Jędral.

Spotkanie, warsztat i dyskusja dla rodziców osób ze spektrum autyzmu. Jego tematem będzie prezentacja praktycznych sposobów na to:

  • co robić, by życie z autyzmem w domu było możliwie zwyczajne
  • jak nie dać się „zjeść” autyzmowi
  • jak odnaleźć siebie i dziecko
  • jak dbać o rodzinę.

- godz. 12-14 Warsztaty z dramy dla dorosłych - prowadzenie Marcin Truszczyński.

Warsztaty z dramy dla dorosłych, poprowadzi instruktor, aktor realizujący teatr w Fundacji „Jaś i Małgosia” - Marcin Truszczyński. Warsztat ma charakter integracyjny dlatego zachęcamy do udziału w nim osoby zdrowe, a także osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Obowiązują zapisy. Grupa może liczyć 20 osób. Zapisy przyjmuje kasa biletowa FŁ w godzinach pracy: poniedziałek, środa, czwartek: 10–18, wtorek, piątek 10–20 oraz na godzinę przed każdym koncertem.

- godz.15-16 Warsztaty dla dzieci Baby Boom Bum - grupa od 2 do 3 lat

- godz. 16-17 Warsztaty dla dzieci Baby Boom Bum - grupa od 3 do 4 lat

Obowiązują zapisy.

- godz. 17-19 Autyzm dla niewtajemniczonych, czyli o co w tym autyzmie z grubsza chodzi - spotkanie z Marią Dąbrowską-Jędral.

Spotkanie, warsztat i dyskusja dla wszystkich, którzy są ciekawi drugiego człowieka. O tym:

- co może cię spotkać w kontakcie z osobą z autyzmem,
- o co warto zadbać przy organizacji różnych wydarzeń otwartych,
- skąd biorą się niestandardowe zachowania osób z autyzmem,
- że autyzmu nie trzeba się bać i nie można się nim zarazić,
- czego mogą nas nauczyć osoby z autyzmem.

- godz. 19 Monodram Aleksandry Szałek „Przyjąć NIE”.

Spektakl to refleksja na temat życia z Zespołem Aspergera, ale również ważny głos w sprawie ludzi dotkniętych autyzmem. Przedstawienie powstało do wiersza Oli – dziewczyny z Zespołem Aspergera. Ola napisała wiersz o tym, co przeżywa człowiek dotknięty autyzmem: niezrozumiany, odrzucony. „Chciałabym żebyście mnie zaakceptowali i żeby nikt mnie nie traktował jak jakiegoś dziwoląga” mówi Ola swoim tekstem. Spektakl pokazuje jak ogromną siłę ma sztuka, jak ważne jest to, by uwidaczniać światu siebie przez śpiew, grę, kreację.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.