Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich przeniesione do Internetu
Ze względu na panujące obostrzenia związane z epidemią koronawirusa słynne koncerty chopinowskie nie odbędą się tradycyjnie przy pomniku kompozytora. Począwszy od 17. maja najznakomitsi polscy pianiści występować będą w sieci. Recitale zarejestrowane zostaną w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Starannie dobrane programy koncertów, piękno stanisławowskich wnętrz i ich niepowtarzalna akustyka będą dodatkowymi atutami tych wyjątkowych wydarzeń.
Koncert inauguracyjny zagra Karol Radziwonowicz, pianista koncertujący od wielu lat w najważniejszych salach muzycznych świata. Artysta prowadzi bogatą działalność koncertową i pedagogiczną. Od początku związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Koncertował z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi i współpracował z wybitnymi dyrygentami. Brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych jako pianista i juror. Jego podróże artystyczne prowadzą przez wszystkie kontynenty. Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie oraz były odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w lutym 2010 roku - w 200 rocznicę urodzin kompozytora.
Pierwszy koncert chopinowski w Internecie odbędzie się w niedzielę 17 maja o godz. 12:00. Transmisja będzie dostępna na https://www.facebook.com/koncertychopinowskie, a także na Youtube i stronach internetowych http://koncerty-chopinowskie.pl i http://estrada.com.pl. W kolejnych odsłonach cyklu wystąpią znani warszawscy pianiści, m.in. Aleksandra Świgut, Bronisława Kawalla, Piotr Pawlak, Maria Gabryś-Heyke, Joanna Ławrynowicz i Jacek Kortus.
Plenerowe recitale muzyki Chopina zorganizowano po raz pierwszy w 1959 r., po zrekonstruowaniu pomnika kompozytora. Z biegiem czasu wielokrotnie zmieniały swoją formułę. W tym roku, po raz pierwszy w historii pianiści nie zagrają pod pomnikiem Chopina, lecz wystąpią dla słuchaczy online, zagoszczą na ekranach komputerów i telefonów w naszych domach. Występy muzyków zarejestrowane zostaną w wyjątkowej przestrzeni Starej Oranżerii, klasycystycznej pomarańczarni wzniesionej w latach 1786-1788 według projektu Dominika Merliniego w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Wszystkie koncerty dostępne będą bezpłatnie.
Cykl koncertowy finansowany jest ze środków Miasta st. Warszawy.
Organizatorzy: Stołeczna Estrada
|Partnerzy: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie
Kalendarz najbliższych koncertów:
MAJ
17 maja koncert inauguracyjny, godz. 12.00 – Karol Radziwonowicz
24 maja – Aleksandra Świgut
31 maja – Bronisława Kawalla
CZERWIEC
7 czerwca – Piotr Pawlak
14 czerwca – Joanna Ławrynowicz
21 czerwca – Jacek Kortus
28 czerwca – Julia Kociuban
LIPIEC
5 lipca – Maria Gabryś-Heyke
{info. pras}