Koncert z okazji Święta Niepodległości w Teatrze Wielkim w Poznaniu
Organizowany co roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Teatr Wielki w Poznaniu koncert to okazja do przypomnienia sobie jak ważnym dniem dla Polaków jest 11 listopada.
Z okazji wyjątkowości setnej rocznicy przygotowany został specjalny program: Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego oraz Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Zostanie on wykonany przez pianistę Pawła Kowalskiego oraz orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Gabriela Chmury. Koncert poprowadzi Jaromir Trafankowski.
Dojrzałość filharmonicznego repertuaru tego koncertu wynika z przynajmniej dwóch faktów: uznania muzycznej wartości tych kompozycji, jak i znaczenia ich kompozytorów dla narodu polskiego. Zarówno Paderewski jak i Lutosławski odznaczyli się ogromnymi osiągnięciami dla Polski, więc wybór ich twórczości do programu Koncertu Marszałkowskiego nie był przypadkowy.
Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego to jeden z najbardziej znanych w repertuarze artysty. Powstawał na przełomie kilku lat. Pierwsze fragmenty dzieła datuje się na 1882 rok, a więc pisane były ręka zaledwie dwudziestodwulatka. Ostateczny kształt osiągnął 6 lat później. Jak podkreślają muzykolodzy melancholia i liryzm początkowych partii dzieła znakomicie łączą się z finałowym pełnym ekspresji rondem.
Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego w pewien sposób zamyka i zbiera w sobie doświadczenia z okresu, kiedy kompozytor, jeszcze wierny ideałom przedwojennym, poszukiwał sposobu na odzyskanie klasycznej dyscypliny muzycznej oraz trzymał się blisko drogi, wyznaczonej przez twórców zafascynowanych folklorem, jak Szymanowski i Bartók. Chociaż Lutosławski miał niedługo odkryć dla siebie i dla innych odmienny świat dźwiękowy, to właśnie ten utwór reprezentuje dziś w sposób najpełniejszy te wczesne ideały, które miały się przecież jeszcze odezwać echem w jego najpóźniejszych arcydziełach.
Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków wykonującym ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego, recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Pianista występował w 40 krajach na 4 kontynentach, we wszystkich polskich filharmoniach, oraz wielu światowych festiwalach i instytucjach muzycznych.
Gabriel Chmura to dyrygent ceniony na całym świecie, laureat m.in. I nagrody na Konkursie Herberta von Karajana w Berlinie. W 2013 roku Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyznała mu tytuł Doktora Honoris Causa, a w czerwcu 2017 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis". Pracował jako dyrektor muzyczny w Theater Aachen, Bochumer Philharmonic, National Arts Centre Orchestra w Ottawie (z którą odbył tournée w Ameryce Północnej, występując m. in. w Carnegie Hall) i w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Koncertował w wielu czołowych filharmoniach świata. W Polsce często dyryguje w Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu w ciągu ostatnich sześciu lat pracy maestro Chmury znacząco się rozwinęła. Owocem tego jest najbardziej wymagający repertuar operowy i filharmoniczny coraz częściej rozbrzmiewający w gmachu pod Pegazem.
Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Teatr Wielki w Poznaniu
11.11.2019 godz. 18:00
{info. pras}