Koncert Szymanowskiego w interpretacji Joanny Konarzewskiej w Filharmonii Krakowskiej

-
02.06.2021

W piątek 4 czerwca 2021 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej odbędzie się zapowiadany przed kilkoma miesiącami koncert, niemożliwy do przeprowadzenia udziałem publiczności z przyczyn pandemicznych. W repertuarze Szymanowski-Sibelius wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Dawida Runtza, solistką wieczoru będzie utalentowana skrzypaczka – Joanna Konarzewska.

W 99 lat od prawykonania, na estradzie Filharmonii Krakowskiej zabrzmi napisany przed 105 laty I Koncert skrzypcowym op. 35 Karola Szymanowskiego. „Muszę powiedzieć, że jestem bardzo kontent z całości – znów różne nowe nutki – a zarazem trochę powrotu do starego. Całość strasznie fantastyczna i nieoczekiwana” (Karola Szymanowski w liście do Stefana Spiessa). Wielką rolę w powstaniu koncertu odegrał Paweł Kochański, wybitny skrzypek tamtych czasów, który nie tylko jest autorem kadencji, ale jemu też dzieło to zostało zadedykowane. I choć pierwszego wykonania dokonał Józef Ozimiński, on to dwa lata później zaprezentował je światu podczas nowojorskiego koncertu pod batutą Leopolda Stokowskiego. Podczas piątkowego koncertu utwór ten zaprezentuje koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, laureatka konkursów muzyki kameralnej i skrzypcowej, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso i członkini kilku formacji kameralnych, w tym Malawski String Quartet – Joanna Konarzewska.

Po krótkiej przerwie zabrzmi najbardziej znana spośród siedmiu skomponowanych przez Jeana Sibeliusa II Symfonia D-dur op. 43. Utwór wyraźnie inspirowany twórczością Wagnera, Brucknera, Czajkowskiego, nazwany przez samego kompozytora „wyznaniem duszy” w kontrze do sugestii, iż jest to dzieło będące wyrazem dążeń do wyzwolenia Finlandii spod władzy Rosji, poprowadzi Dawid Runtz – przez najbliższe trzy sezony artystyczne szef Zagreb Philharmonic Orchestra, najważniejszej orkiestry symfonicznej w Chorwacji.

Krakowski koncert powtórzony zostanie w sobotę 5 czerwca br. o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w ramach projektu Muzyczne Mosty.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.