Koncert - ruch jedno- czy dwukierunkowy?

23.10.2017
Koncert - ruch jedno- czy dwukierunkowy?

MARTYNA KAŹMIERCZAK: Jak wyobrażasz sobie koncert?  Zapewne "normalnie": po jednej stronie wykonawca - po drugiej publiczność.

Wyraźne oddzielenie muzyków od słuchaczy (dla nas dzisiaj normalne) było dla pokolenia Haydna, Mozarta, Schuberta i Chopina nie do pomyślenia. Intymne formy muzykowania, takie jak sonata czy pieśń, zakładały znacznie bliższą relację artysty i odbiorcy.

Podczas salonowych koncertów słuchacze na bieżąco mogli w rozmowie komentować rozbrzmiewającą muzykę; publiczność siedziała wokół instrumentów, nie zaś po przeciwnej stronie sali; koncert był więc formą komunikacji, gdzie wypowiedź płynie w obie strony: od muzyka do słuchacza i z powrotem.

Co wybierasz: jedno- czy dwukierunkowość?

{GoClassical on Facebook inspired}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.