Koncert chóralny pamięci Krzysztofa Pendereckiego w Filharmonii Krakowskiej online

28.04.2021
plakat

Miesiąc po pierwszej rocznicy śmierci profesora Krzysztofa Pendereckiego, 29 kwietnia 2021 roku o godz. 19.30 na kanale youtube Filharmonii Krakowskiej, wyemitowany zostanie koncert chóralny pamięci zmarłego kompozytora. Chór Filharmonii Krakowskiej, prezentujący wypełniony dzieła autorstwa Krzysztofa Pendereckiego, poprowadzi Maciej Tworek.

Krzysztof Penderecki to postać, która zapisała się na kartach historii muzyki jako jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Związany z Filharmonią im. Szymanowskiego, formalnie – jako jej dyrektor artystyczny w latach 1988-1990, był przede wszystkim twórcą dzieł, których światowych i polskich prawykonań przez szereg lat dokonywały zespoły Filharmonii Krakowskiej. W gmachu przy Zwierzynieckiej, już w 1958 roku zabrzmiała dyplomowa kompozycja wówczas jeszcze studenta krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej – Andante i Allegro na orkiestrę smyczkową i kotły, znane dziś jako Epitaphium Artur Malawski in memoriam. Od tego momentu instytucja stała się miejscem, w którym świat poznawał kolejne dzieła, będące wytworem geniuszu kompozytora. To dzięki twórczości Pendereckiego, Filharmonia Krakowska pomimo czasów zamknięcia na świat Zachodu przekraczała granice faktyczne i mentalne, stając się jednym z najgorętszych propagatorów polskiej kultury. Festiwal Sagra Musicale Umbra we Włoszech, Biennale Muzyki Współczesnej w Zagrzebiu, tournée po Belgii, Musica Sacra w Palermo czy podróż artystyczna po Stanach Zjednoczonych Ameryki, to zaledwie początek listy podróży, podczas których wybrzmiewały utwory Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu krakowskich filharmoników. Ostatnie dzieło, jakie wyszło spod pióra Krzysztofa Pendereckiego – Fanfara dla Niepodległej, również zaprezentowane zostało po raz pierwszy w Filharmonii Krakowskiej. Wydarzenie to miało miejsce w listopadzie 2018 roku, podczas koncertu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Program koncertu poświęconego pamięci profesora Pendereckiego wypełnią utwory chóralne lub fragmenty większych dzieł – Stabat Mater z Pasji wg św. Łukasza, O gloriosa Virginum, Missę brevis, Agnus Dei z Pasji wg św. Łukasza oraz Pieśń cherubinów. Chór Filharmonii Krakowskiejzespół uczestniczący przez lata w dziele popularyzacji twórczości Krzysztofa Pendereckiego i wysoko przez niego ceniony, o czym świadczą dedykacje niektórych utworów, poprowadzi wieloletni współpracownik profesora i interpretator jego twórczości, wykładowca Akademii Muzycznej jego imienia w Krakowie – Maciej Tworek.

Bilety online umożliwiające uczestnictwo w koncercie na kanale youtube sprzedawane są wyłącznie drogą internetową i przesyłane w godzinie poprzedzającej koncert.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.