Koncert Macieja Łabeckiego i wernisaż wystawy "Wielcy łodzianie. Wspólne dziedzictwo" w Filharmonii Łódzkiej
30 września 2022, 19.00 odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej znakomity koncert symfoniczny. Jako solista wystąpi Maciej Łabecki, na co dzień koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej FŁ oraz wykładowca klasy skrzypiec łódzkiej Akademii Muzycznej. Artysta już wielokrotnie dał się poznać publiczności jako wytrawny solista, który z powodzeniem mierzy się z najtrudniejszymi dziełami. Za pulpitem dyrygenckim stanie Sascha Goetzel. O godz. 18.20 w Sali Kameralnej rozpocznie się spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Magdalena Miśka-Jackowska (wstęp na spotkanie przedkoncertowe jest wolny). Tego wieczoru odbędzie się również wernisaż wystawy „Wielcy łodzianie. Wspólne dziedzictwo”. (30 września o 18.00 w foyer przy Sali Kameralnej FŁ).
Romantyczny repertuar skrzypcowy to niemal bezkresne morze muzyki. Od dzieł wciąż popularnych po utwory zapomniane, często niesłusznie. To autorów tych ostatnich należy Belg Henri Vieuxtemps, dziesięć lat młodszy od Chopina, fundator belgijsko-francuskiej szkoły skrzypcowej, którego grą zachwycał się Hector Berlioz, a Robert Schumann porównywał go z Paganinim. Skomponował m.in. siedem koncertów skrzypcowych, z których współcześnie najpopularniejszy jest V Koncert a-moll op. 37 – dzieło pozostające w typowej dla swojego czasu stylistyce, będące jednak zdecydowanie czymś więcej, niż katalogiem sztuczek wirtuozowskich. Vieuxtemps naprawdę potrafi zaskoczyć dobrym warsztatem i oryginalnością języka muzycznego. Z romantycznej literatury wiolinistycznej do naszych czasów przetrwał również Poemat op. 25 Ernesta Chaussona, napisany dla Eugène Ysaÿe, ucznia Vieuxtempsa. To najpopularniejsze dzieło tego ucznia Césara Francka, pozostającego również pod wpływem Wagnera. Choć jednemu i drugiemu Chausson wiele zawdzięczał, potrafił znaleźć własny język wypowiedzi artystycznej, co słychać w lirycznym Poemacie, zainspirowaną opowiadaniem „Pieśń triumfującej miłości” Iwana Turgieniewa.
Jednym z ostatnich tchnień europejskiej romantyzmu muzycznego jest IX Symfonia Antonína Dvořáka, pierwszy owoc pobytu czeskiego mistrza w Nowym Świecie. Dzieło bez programu literackiego ma wyrażać uczucia i nastroje z pobytu w Nowym Jorku, zachwyt bezkresem monumentalnej amerykańskiej przyrody oraz wrażenia po lekturze poematu Henry’ego Wadswortha Longfellowa „Pieśń o Hiawatchie”. Ważna była również muzyka Afroamerykanów i rdzennej ludności Ameryki: „Nie użyłem w symfonii żadnych oryginalnych melodii ludowych. Po prostu skomponowałem oryginalne tematy inspirowane muzyką indiańską i użyłem ich jako tematów, które następnie przetwarzam, stosując nowoczesną rytmikę, kontrapunkt i orkiestrację”, pisał Dvořák. Specyficzna nastrojowość, bogactwo pomysłów melodycznych, sugestywne rytmy, kolorowa instrumentacja – wszystko to zdecydowało o tym, że dzieło stało się jedną z najpopularniejszych symfonii w dziejach muzyki.
Jako solista w dwóch tak różnych, choć stworzonych w tej samej epoce dziełach, wystąpi Maciej Łabecki, na co dzień koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej FŁ oraz wykładowca klasy skrzypiec łódzkiej Akademii Muzycznej. Artysta już wielokrotnie dał się poznać publiczności jako wytrwany solista, który z powodzeniem mierzy się z najtrudniejszymi dziełami. Za pulpitem dyrygenckim stanie Sascha Goetzel, rodowity wiedeńczyk, szef Orchestre National des Pays de la Loire i National Youth Orchestra of Canada, były dyrektor artystyczny Orkiestry Filharmonicznej Borusan w Istambule. Artysta występował dotąd m.in. na Festiwalu Salzburskim, BBC Proms, w Royal Concertgebouw, Théâtre des Champs-Elysées czy Operze Wiedeńskiej.
Filharmonia Łódzka
30 września 2022, 19.00
Wykonawcy:
Maciej Łabecki – skrzypce
Sascha Goetzel – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ
Prowadzenie koncertu: Magdalena Miśka-Jackowska
Program:
Henri Vieuxtemps – V Koncert skrzypcowy a-moll op. 37 [18’]
Allegro non troppo
Cadenza
Adagio
Allegro con fuoco
Ernest Chausson – Poemat op. 25 [16’]
***
Antonín Dvořák – IX Symfonia e-moll op. 95 „Z Nowego Świata” [40’]
Adagio – Allegro molto
Largo
Molto vivace
Allegro con fuoco
Więcej informacji i bilety TUTAJ
***
30 września w dzień świętego Hieronima, tłumacza Pisma Świętego na łacinę, przypada Dzień Archiwisty ustanowiony decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2019 roku. To drugie po Międzynarodowym Dniu Archiwów święto, które ma podkreślić funkcję archiwów i rolę archiwistów we współczesnym społeczeństwie. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało wystawę „Wielcy łodzianie. Wspólne dziedzictwo”. Prezentuje ona sylwetki wybitnych osób szczególnie zasłużonych dla kultury polskiej i nie tylko. Wszystkich bohaterów wystawy łączy Łódź jako miejsce urodzenia lub pracy zawodowej. Przedstawione zostaną materiały archiwalne związane z Grażyną Bacewicz, Arturem Rubinsteinem, Władysławem Strzemińskim, Arturem Szykiem, Julianem i Ireną Tuwimami oraz Zofią Hertz. Pochodzą one zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, Instytutu Literackiego w Paryżu i Muzeum Literatury w Warszawie. Autorką wystawy jest Agnieszka Janik, a projekt graficzny przygotowała Aleksandra Lacheta.
Wernisaż wystawy odbędzie się 30 września o 18.00 w foyer przy Sali Kameralnej FŁ.
{info. pras}