Koncert chóralny na zakończenie sezonu artystycznego w Filharmonii Łódzkiej

-
21.06.2021

W ostatni piątek czerwca kończący się sezon artystyczny zwieńczy występ Chóru Filharmonii Łódzkiej. Zespół wystąpi pod kierunkiem swego zasłużonego chórmistrza Dawida Bera.

„Gloria” francuskiego kompozytora Francisa Poulenca (1899–1963), w oryginale napisana na sopran solo, orkiestrę i chór, zabrzmi w opracowaniu Jakuba Kowalewskiego – artysty Chóru FŁ – na sopran, chór mieszany, organy i dwa fortepiany. Utwór ten, jedno z kilku dzieł religijnych w dorobku Poulenca, powstawał w podobnym czasie, co opera „Dialogi karmelitanek”, której akcja dzieje się w klasztorze. W partyturze „Glorii” istotnie można dostrzec pewne cechy teatralne, co potwierdza fakt, że opera była ulubionym gatunkiem muzycznym tego twórcy.

W programie koncertu znajdą się także dwa utwory religijne łódzkich kompozytorów współczesnych: „Gloria” Sławomira Kaczorowskiego i „Cantus Regratiatorius” Krzysztofa Grzeszczaka. Obaj twórcy związani są z Akademią Muzyczną w Łodzi. Obaj w muzyce chóralnej odnajdują inspirujące bogactwo wyrazu i różnorodność brzmienia. Chór Filharmonii Łódzkiej wielokrotnie wykonywał utwory zarówno Kaczorowskiego, jak i Grzeszczaka.

Podczas koncertu wystąpią także: Krzysztof Urbaniak – organy i Zbigniew Rymarczyk/Tomasz Kaszuba – fortepian. Partię solową „Glorii” Poulenca wykona Iwona Socha, występująca między innymi w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Operze Krakowskiej i Teatrze Wielkim w Łodzi.

Filharmonia Łódzka
25 czerwca 2021, 19.00

Wykonawcy:
Iwona Socha – sopran
Krzysztof Urbaniak – organy
Zbigniew Rymarczyk / Tomasz Kaszuba – fortepian
Dawid Ber – przygotowanie chóru / dyrygent
Chór FŁ

Program:
F. Poulenc / J. Kowalewski – Gloria w aranżacji na sopran, chór mieszany, organy i dwa fortepiany
S. Kaczorowski – Gloria
K. Grzeszczak – Cantus Regratiatorius na chór mieszany, trzy trąbki i organy
G. Gabieli – Jubilate Deo

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.