K&K Art Galeria na 19. Warszawskich Targach Sztuki
Kochamy sztukę od zawsze. Nasza Galeria gromadzi wokół tej miłości, miłośników sztuki współczesnej, wyjątkowych i utalentowanych artystów i wizjonerów sztuki. Naszą misją jest ciągłe przekazywanie dzieł sztuki do miejsca przeznaczenia - w waszych domach, ogrodach, w waszych sercach. Jesteśmy galerią rzeźby, ale podziwiamy również najwyższej jakości obrazy i grafiki. Na 19. Warszawskich Targach Sztuki nasza galeria ma zaszczyt uczestniczyć po raz pierwszy - mówią twórcy K&K Art Galerii.
Prezentowani artyści:
Jerzy Stajuda urodzony w 1936 w Falenicy, zmarł 21 marca 1992 w Warszawie - polski rysownik, krytyk sztuki i malarz. Ukończył wydział Architektury na Warszawskiej Politechnice u prof. Bohdana Lacherta w 1959 roku. W latach 1957–1968 zajmował się krytyką artystyczną, publikując m.in.: w „Przeglądzie Artystycznym”, „Przeglądzie Kulturalnym”, „Polsce”, „Więzi”, „Ty i Ja”, a w latach 1959–1966 we „Współczesności” (zarówno już za życia jak i po śmierci autora uznaje się jego wybitność i autorytet w tym polu, jego spadkobiercy w 1992 roku ustanowili Nagrodę im. Jerzego Stajudy przeznaczoną dla krytyków sztuki).
W 1968 roku zerwał z działalnością krytyka sztuki na rzecz własnej twórczości. Pod koniec lat osiemdziesiątych prowadził pracownię rysunku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1991 roku otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku. Fascynował się kaligrafią chińską co wybrzmiewa silne zarówno w rysunku jak i malarstwie artysty. W swoich dziełach podejmował próby ujęcia relacji między kreską i pustką, oba pojmując w roli znaku. To napięcie i misterium plam kreują wrażenie tajemnicy, jak gdyby malarz z premedytacją ukrywał przed odbiorcą prawdziwą naturę swoich dzieł. Tworzył abstrakcyjne kompozycje malarskie niekiedy przywodzące na myśl liryczne ujęcia mające w sobie coś z lekkości dymu kadzidła łagodnie tańczącego w powietrzu; z drugiej strony będące czymś w rodzaju biologicznych nieomal form i pejzaży wewnętrznych.
Zofia Kubicka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest uczennicą prof. gustawa Zemły i prof. Jana Kucza. Za myśl przewodnia swojej twórczości obrała obrazowość w rzeźbie poprzez figuratywność i niedomówienia formy rzeźbiarskiej. Jest rzeźbiarką, performerką pedagogiem i twórczynią projektów Nocnej Strefy Sztyki, Chromosomów sztuki, Po-maili – działań performatywnych 2012. Jej rzeźby są codziennikiem opisującym najczęściej aspekt kobiecy, delikatny i ulotny. W rzeźbach zamyka pierwotną energetykę feminy, odnajdujemy w nich, nie tylko wrażliwość, ale także niezwykłe pokłady subtelności, a nawet liryki. Ma rzadką zdolność uchwycenia archetypów kobiecości poprzez pryzmat codzienności. Zdarza się, iż widz, w stworzonych przez artystkę, życiowo nieidealnych formach kobiecego ciała, odnajduje siebie Tło kulturowe artystki to zbiór wielu kultur z których czerpie artefakty i których mistykę można dostrzec we wszystkim, co tworzy. Rzeźbiarkę głęboko inspiruje bogata znaczeniowo kultura Słowiańska oraz jej nieoczywista relacja między człowiekiem a naturą.
Jej prace znajdują się przeważnie w prywatnych kolekcjach rozsianych po całym świecie (Polska, Hiszpania, USA, Włochy, Anglia).
Polska jest krajem bogatym w wielu interesujących rzeźbiarzy, niewielu jest jednak tak nietypowych jak Jan Mitaś Kubicki. Jest nie tylko rzeźbiarzem, ale także performerem, pedagogiem i działaczem społecznym. W latach 80. ukończył słynne Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara w swym rodzimym Zakopanem. W 1994 roku obronił dyplom na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego.W swojej twórczości nie ogranicza się żadną konkretną skalą (tworzył kilkumetrowe instalacje i rzeźby oraz małe formy rzeźbiarskie) ani materiałem (tworzy rzeźby z ceramiki, szkła,drewna, brązu, stali, żywicy, kamienia itp.). W swoich pracach często łączy wiele materiałów (jak np. w dziele Stojący), ukazują one m.in. silny wpływ Władysława Hasiora – rzeźbiarz jak mistrz, którego miał okazję obserwować w młodości, czerpie inspiracje z obiektów Ready Mades.
Artysta daje nowe życie i ekspresję, temu co dla zwykłego przechodnia może wydawać się odpadem (przykładem jest jego praca Red Lady). W swoich działaniach łączy formy przestrzenne, malarstwo i sztuki audiowizualne, często angażując widza we własną przestrzeń twórczą. Jest autorem wielu akcji artystycznych ukierunkowanych we współczesną wizję człowieka. Artysta realizuje rzeźby i projekty artystyczne w różnych przestrzeniach publicznych. Jego prace przekraczają granice tradycyjnie rozumianej formy rzeźbiarskiej.
Viktor Sheleg to współczesny artysta łotewski. Jego osobisty punkt widzenia, który bada konformistyczną kulturę napotykanego społeczeństwa, zanim przekształci ją w fascynującą estetykę artystyczną, stanowi podstawę jego twórczego spojrzenia. Jego mroczne, sugestywne portrety kobiet stanowią intrygującą mieszankę konformizmu i wolności zarówno pod względem formy, jak i treści.
Viktor Sheleg urodził się w 1962 roku w Rosji. Sheleg wystawiał swoje prace na Łotwie, w Rosji, Finlandii, USA, Czechach, Niemczech, Szwecji, Danii, Hiszpanii, Polsce, Włoszech oraz brał udział w wielu ważnych targach sztuki,m.in.: Art Ireland, Dublin, Art Zurich International, Art Edynburg.
Galeria K&K Art powstała jako projekt Fundacji Otwartej Pracowni Twórczej. Jest to drugie miejsce na mapie Warszawy, gdzie widz może podziwiać oryginalne prace rzeźbiarzy polskich. Galeria wyznaje zasadę 80 % rzeźby i 20% innych dzieł. Po 13 latach działań w strefie Kultury, po wielu latach prezentowania dzieł i realizowania projektów wystawienniczych (Nocna strefa sztuki, Chromosomy sztuki, Stan rzeczywisty) odnalazła własne miejsce na Pradze Północ. Galeria istnieje od grudnia 2019 roku. Od tego czasu, w jej przestrzeni odbyło się już 30 wystaw. Wśród nich wystawy przybliżające twórczość artystycznych rodzin w ramach projektu Pokoleniowe rodziny artystów (Rodziny: Rząsy, Kubickie, Klamerusy, Grabowsscy). Galeria współpracuje z takimi artystami jak Stanisław Cukier, Bronisław Krzysztof, Romuald Wiśniewski, Marek Paluch i z wielu innymi znakomitymi artystami.
Galeria K&K ART będzie jednym z wystawców na 19. Warszawskich Targach Sztuki w dniach 26-27 listopada 2022 r. w hali EXPO XXI, ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14