Kino na Granicy – co zobaczymy na otwarcie i zamknięcie Przeglądu?
W ramach specjalnych pokazów widzowie w Cieszynie zobaczą filmy „Pożar byłby lepszy” i „Brigitte Bardot cudowna”.
- Filmy otwarcia i zamknięcia powinny być i zawsze są wyjątkowe, bo przecież organizatorzy z jakiegoś powodu wybierają właśnie te tytuły. Najlepiej, żeby były nowe, nieograne i łączące walory artystyczne z ważnym przesłaniem oraz potencjałem komercyjnym – mówi Jolanta Dygoś, dyrektorka Przeglądu.
Festiwal rozpocznie więc zaplanowaną przed dystrybucyjną premierą projekcja czeskiej produkcji „Pożar byłby lepszy”, która odbędzie się w obecności reżysera Adama Kolomana Rybanský’ego i innych jego twórców. Filmem zamknięcia jest natomiast „Brigitte Bardot cudowna” Lecha Majewskiego, który także odwiedzi w tym roku Cieszyn.
- Tym razem Kino na Granicy otworzymy filmem, który miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu w Berlinie: „Pożar byłby lepszy”. Akcja toczy się w małej miejscowości w Czechach, gdzie dochodzi do nietypowego wypadku, uznanego zaraz za akt terrorystyczny. Ludzie ze strachu zamykają się w domach, a członkowie ochotniczej straży pożarnej stają nagle przed nowymi wyzwaniami. W filmie jest wszystko, co znamy i kochamy w czeskich filmach: przeciętne albo brzydkie miasteczko, przeciętni lub brzydcy bohaterowie, typowa lokalna knajpa, piwo, strażacy jak z Formana. Tyle, że film nie jest śmieszny. Pokazuje lęki oraz to, do czego może prowadzić samotność i potrzeba akceptacji – podkreśla dyrektorka Przeglądu.
- Filmem zamknięcia będzie natomiast polska „Brigitte Bardot cudowna” Lecha Majewskiego. Ten wybitny artysta-wizjoner kina przenosi nas do czasów PRL-u i …do garderoby tytułowej Brigitte. Zaczyna się jak obyczajowy film z czasów komuny - reżyser ma wielkie poczucie humoru! - a potem otwiera się wiele drzwi, za którymi spotkamy nie tylko wspomnianą już gwiazdę kina, ale także Beatlesów czy Rabindranatha Tagore’a i wielu innych. Jest to wizualna uczta, jak to u Majewskiego – rekomenduje Jolanta Dygoś.
I dodaje: - Chciałabym też zwrócić uwagę na trzy inne filmy. Pierwszym z nich jest poruszający słowacki film w koprodukcji z Ukrainą „107 matek” (dosłowne tłumaczenie tytułu: „Cenzorka”) - rozgrywający się w więzieniu dla kobiet w ukraińskiej Odessie. Ten wstrząsający obraz jest połączeniem dokumentu z dramatem społecznym. Drugi to „Moje słońce Mad” Michaeli Pavlátovej. Ten animowany film pokazuje historię Czeszki Heleny, która opuszcza Pragę, by zamieszkać w Kabulu ze swoim ukochanym, Afgańczykiem Nazirem. Pod imieniem Herra stara się znaleźć miejsce w nowej rzeczywistości. Z kolei na pewno rozbawi wszystkich „Nagły wypadek” Jiříego Havelki. Opowiada o pasażerach jadących lokalnym pociągiem. Wskutek awarii maszynista wysiada, a niezabezpieczony pociąg rusza i zmierza w przeciwnym kierunku… Będzie się działo!
24. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 3 maja 2022 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
Szczegóły na stronie www.kinonagranicy.pl oraz w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/286433643552450
{info. pras}