Kilka słów o II koncercie na wiolonczelę i orkiestrę Pawła Mykietyna

04.10.2020
Paweł Mykietyn, fot. Stefan Maszewski/Reporter/East News

Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii muzyka otrzymał Paweł Mykietyn.  II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną, nagrodzony 24 kwietnia, został jednak przez wiele osób doceniony znacznie wcześniej. Jedną z nich jest Maciej Stuhr.

W czwartek 24 września odbyła się konferencja, podczas której zostali ogłoszeni laureaci XIX edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.

– Drugi koncert wiolonczelowy powstał z inicjatywy mojego przyjaciela – wybitnego wiolonczelisty Marcina Zdunika. Starałem się w tym utworze dokonać syntezy moich poszukiwań związanych z czasem w muzyce. Starałem się też oczywiście, żeby był komunikatywny. Zależało mi na tym, żeby w tę żelazną konstrukcję matematyczną wlać jakąś silną ludzką emocję

– komentował już nagrodzony Paweł Mykietyn.

Mówiąc o tym dziele, nie wypada nie wspomnieć o filmie pod tym samym tytułem. Emocje, które wzbudza koncert, zainspirowały bowiem Macieja Stuhra do stworzenia niekonwencjonalnego projektu.

Kiedy już układałem w głowie scenariusz, los sprawił, że trafiłem na prapremierowe wykonanie koncertu Pawła [Mykietyna]. Oniemiałem! Siedziałem w Studiu im. Lutosławskiego, zamykałem oczy, a ten film mi się niemal wyświetlił. Już w trakcie koncertu wiedziałem, że moim marzeniem jest wykorzystanie tej muzyki i że dobrze byłoby jej nie przeszkadzać i zaryzykować film niemy

– mówi o swoim dziele reżyser.

Historia przedstawiona w filmie jest inspirowana rzeczywistymi wydarzeniami opisanymi w reportażu Małgorzaty Smolak „Mówię do was przez CyberOko: Chcę żyć”. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj

Maciej Stuhr odnalazł w utworze podstawę dla historii o lekarzu-artyście, który dostaje wylewu podczas występu. Ratunek przychodzi na tyle późno, że zostaje on praktycznie całkowicie sparaliżowany. Istotą fabuły jest więc walka o prawa do stanowienia za bohatera – kto ma to robić? On sam? Przyjaciel? Żona? Ten wątek walki jednostki ze światem w dziele Mykietyna odnajduje również Maciej Jabłoński, opisując „II koncert na wiolonczelę i orkiestrę”:

– Kształt partii solowej wskazuje na niepewność i zagubienie, jednocześnie mocno zaznaczona jest tutaj zależność domniemanego bohatera dramatu od otaczającej go rzeczywistości. Motywy i akordy prezentowane przez solistę natychmiast przenikają do orkiestry, tworząc złowieszcze przekomarzanie się i przedrzeźnianie. Wiolonczela solo raz po raz usiłuje uciec, wyrwać się z tej zależności, są to jednak kroki bezskuteczne.

Utwór Mykietyna pomimo swojej „matematycznej” struktury wywołuje wielkie emocje, inspiruje i zachwyca odbiorców. Nagroda im. Norwida przyznana kompozytorowi potwierdza jedynie fakt, że II koncert ma potencjał, by na stałe zostać wpisany do historii polskiej muzyki.

Wojciech Gabriel Pietrow

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.