„Kilka pytań o słyszenie świata”

19.11.2013

Portrety kompozytorów” to filmowy projekt mający na celu dokumentację i promocję polskiej muzyki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytorów młodszego pokolenia oraz utalentowanych wykonawców prezentujących ich utwory. Pierwszy film cyklu powstał w 2009 roku (scen. i reż. Maja Baczyńska, zdj. Maciej Sowilski) - krótkometrażowy dokument „Wieczne nastroje” o Bartoszu Kowalskim, laureacie I Międzynarodowego Konkursu Krzysztofa Pendereckiego „Arboretum” w Radomiu. Realizacja następnego – „Kilka pytań o słyszenie świata” (scen. i reż. Maja Baczyńska, zdj. Zofia Goraj) przypadła na rok 2013. Jest to pierwszy w Polsce pełnometrażowy dokument muzyczny poświęcony młodemu pokoleniu kompozytorów. Projekt zapoczątkował działalność grupy filmowej MUDO – Music Documentaries złożonej z młodych filmowców i muzyków z kilku miast Polski (m.in. Lublin, Kraków, Gdańsk, Warszawa), w tym ze studentów i absolwentów uczelni muzycznych i filmowych w Warszawie, Łodzi i  Katowicach.

„Kilka pytań o słyszenie świata” to obraz poświęcony czterem wybranym kompozytorom – Tomaszowi Opałce, Pawłowi Przezwańskiemu, Pawłowi Pudło i Kamilowi Staszowskiemu. Każdy z nich jest obdarzony barwną osobowością i prezentuje w swojej twórczości inny styl muzyczny. Mimo że ścieżka artystyczna każdego z bohaterów filmu jest różna, sporo ich ze sobą łączy. Przede wszystkim jednak są to twórcy z niebywałymi, jak na swój młody wiek, osiągnięciami. Mamy tu do czynienia z laureatami „Transatlantyk Film Music Competition” w Poznaniu czy Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego „Wawel: Musica Festiva” w Krakowie, uczestnikami prestiżowego Berlinale Talent Campus czy Światowych Dni Muzyki, kompozytorami zaangażowanymi do projektów realizowanych w Hollywood, autorami największych muzycznych niezależnych produkcji w Polsce oraz muzyki do popularnych animacji polskich i zagranicznych, których utwory były wykonywane m.in. w studiu Polskiego Radia, w Filharmonii Narodowej czy na stadionach narodowych w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.

W filmie można usłyszeć zarówno muzykę chóralną i symfoniczną, jak i kameralną,  filmową i komercyjną, a także sakralną czy awangardową. Jej twórcy podkreślają, że inspiruje ich współczesność i otaczający świat. Właśnie z tego względu autorzy filmu zdecydowali się potraktować panoramiczne ujęcia nowoczesnego centrum Warszawy jako paralelę do muzycznej opowieści.

Dokument prezentuje różne oblicza muzyki współczesnej, skontrastowane typy twórczych osobowości. Każdy z bohaterów filmu znajduje się w innym punkcie swojej artystycznej drogi. Wywiady z kompozytorami i wykonawcami zostały uzupełnione o fragmenty ich utworów (także tych zarejestrowanych podczas prób i koncertów, m.in. Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus), filmowe impresje, wizualizacje, a także filmową opowieść z żywą narracją poświęconą codziennemu życiu młodych twórców. Wersja polska i angielska filmu ma być docelowo prezentowana w ramach kulturalnych wydarzeń i festiwali w kraju i za granicą.

Projekt odbywa się pod honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury.

Oficjalna premiera filmu planowana jest na rok 2014.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.