Karadaglić w Hiszpanii

13.05.2021

Miloš Karadaglić nie pozwolił swoim fanom długo czekać na następną płytę. Po wydanym w zeszłym roku albumie Latino GOLD przyszła kolej na ściśle hiszpański repertuar. Rezultatem jest Aranjuez.

Tym razem gitarzysta wystąpił z towarzyszeniem orkiestry. London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Yannicka Nézet-Séguina towarzyszy mu w dwóch najbardziej znanych utworach na gitarę i orkiestrę: “Concierto de Aranjuez” i “Fantasía para un gentilhombre” Joaquína Rodrigo. Na płycie znajdziemy też trzy utwory solowe: “Homenaje pour le Tombeau de Claude Debussy” i „Danza del Molinero” z baletu „Trójgraniasty kapelusz” Manuela de Falli oraz „Invocación y danza” Rodrigo. Najbardziej do gustu przypadły mi utwory solowe – pełne życia i typowo hiszpańskiej, rozedrganej atmosfery. Karadaglić jest idealnym wykonawcą tego typu utworów. W przypadku utworów z towarzyszeniem orkiestry sprawa jest bardziej skomplikowana. Tutaj również wirtuozeria i wrażliwość solisty są nie do podważenia, natomiast akompaniament orkiestry jest nierówny. Faworyzowanie solisty jest w przypadku nagrania koncertu normalne, jednak w tym przypadku zespół przez większość nagrania brzmi dziwnie nieśmiało. Momentami zdarza się usłyszeć jakiś ciekawy szczegół, ale generalnie cała wyrafinowana i barwna orkiestracja Rodrigo znajduje się na drugim planie. Zdarzają się świetne momenty, jak zuchwała i energiczna trzecia część „Fantazji”, ale to wyjątki. Album polecam dla interpretacji Karadaglića, ale na pewno nie są to najlepsze nagrania obu utworów na gitarę i orkiestrę.

Oskar Łapeta

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz