KAMERALNE LATO rusza już 3 lipca

-
29.06.2022
Kameralne lato w Radomiu 2022

KAMERALNE LATO to tygodniowe święto kina i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych odbywających się w Radomiu. Znamy program tegorocznej jubileuszowej edycji!

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO to festiwal organizowany nieprzerwanie od 2008 roku w Radomiu. Celem imprezy jest szeroko rozumiana promocja wartościowego kina, edukacja filmowa młodzieży oraz wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami młodej branży filmowej.

W tym roku goście wydarzenia i mieszkańcy Radomia jak zwykle mogą liczyć na niezapomniane filmowe emocje i mnóstwo atrakcji.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 3 lipca o godzinie 16:30 w Muszli Koncertowej w Parku im. T. Kościuszki, a uświetni je koncert „VIKING GODDESSES” w wykonaniu braci STECHEK.

Pierwszego dnia festiwalu zaplanowano także plenerowy pokaz filmowy w Kinie Samochodowym.  Na ekranie zagości produkcja w klimacie kina drogi - „Thelma i Louise” (reż. Ridley Scott). Projekcja odbędzie się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni przed hipermarketem Castorama. Start o 21:30.

We wtorek 5 lipca w ramach międzynarodowych warsztatów „TOGETHER – ToGetThere” w Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu odbędzie się debata „Film jako nowoczesne narzędzie profilaktyki społecznej i edukacji”, którą poprowadzi dyrektorka organizacyjna festiwalu – Karolina Adamczyk.

Mieszkańcy Radomia mogą także wziąć udział w bezpłatnym i otwartym cyklu AKADEMIA ZAWODOWCÓW, w ramach którego artyści opowiedzą o kulisach pracy w branży filmowej. W programie między innymi wykład aktorki i dyrektorki Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu – Małgorzaty Potockiej oraz aktorów Alana Bochnaka
i Wojciecha Ługowskiego. Spotkania odbędą się 5,6 i 7 lipca na Scenie Kotłownia. Start o godzinie 18:00.
 

Podczas cyklu KAMERALNE LATO DZIECIOM, który odbywa się w ramach Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej 6 lipca o 11:00, młodzież z Radomia weźmie udział w pokazie filmu „Puls Sióstr”, a następnie w specjalnie zaprojektowanych dla nich warsztatach. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych. Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji drogą mailową pod adresem [email protected].

W ramach cyklu NIEBO NAD RADOMIEM 5, 6 i 7 lipca na Dziedzińcu Hufca ZHP Radom-Miasto (Rynek 1) odbędzie się przegląd reżyserskich dokonań jednego z bardziej cenionych twórców światowego kina - Clinta Eastwooda. Widzowie zobaczą filmy „RICHARD JEWELL”, „SULLY” oraz „CRY MACHO”. Początek pokazów o godz. 21:30.

 

Nowością w programie jubileuszowej edycji festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, który odbędzie się 8 lipca w ramach części konkursowej KAMERALNEGO LATA czyli FREEDOM Film Festival. Widzowie wezmą udział w jak zwykle otwartych i bezpłatnych projekcjach, w których będzie można obejrzeć filmy z najdalszych zakątków świata.

 

W ramach FREEDOM Film Festival odbędą się w tym roku także stałe elementy programu każdej edycji KAMERALNEGO LATA - Ogólnopolski Konkurs Filmów Krótkometrażowych (6-7 lipca) oraz Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK (4 lipca).

 

Widzowie wezmą również udział w wyjątkowym Przeglądzie Filmów Ukraińskich, podczas którego obejrzą 5 krótkometrażowych produkcji. Pokaz zaplanowano 8 lipca o godzinie 21:30 w Kamienicy Deskurów.

 

9 lipca o godzinie 18:00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA odbędzie się DEBATA O WOLNOŚCI, podczas której o różnych aspektach wolności rozmawiać będą uznane osobistości ze świata kina i kultury: Łukasz Jasina, Chris Niedenthal, Małgorzata Potocka oraz Mariusz Wilczyński. Spotkanie poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu - Łukasz Adamski.

 

15. edycja wydarzenia to także liczne wydarzenia branżowe w ramach sekcji SCRIPTMARKET.PRO (7-9 lipca). W trakcie festiwalowego tygodnia odbędą się spotkania ze specjalistami z branży filmowej, warsztaty oraz debata na temat systemu produkcji filmów krótkometrażowych w Polsce. Młodzi twórcy będę mieli szansę na zaprezentowanie swoich projektów filmowych podczas sesji pitchingowych.

 

Zwieńczeniem jubileuszowej edycji festiwalu będzie uroczysta gala finałowa, podczas której poznamy zwycięzców konkursów filmowych. Uroczystość odbędzie się 9 lipca o godzinie 20:30 w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

 

Program jubileuszowej edycji KAMERALNEGO LATA obfituje również w otwarte wydarzenia kulturalne. Mieszkańcy Radomia mogą bezpłatnie wziąć udział w koncertach oraz wieczorach muzycznych w klubie festiwalowym.

Szczegółowy program wydarzeń otwartych jest dostępny na stronie festiwalu:
https://kameralnelato.pl/
 

Wstępna na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny. Wejściówki na pokazy filmowe można odbierać w dniu projekcji w biurze festiwalowym.

 

Szczegółowe informacje o festiwalu dostępna są także na profilu wydarzenia na Facebooku.

 

***

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Projekt współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.
Sponsorem wydarzenia jest Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.
Partnerem strategicznym wydarzenia jest Polska Organizacja Turystyczna.
Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Mazowiecki Instytut Kultury oraz Mazovia Warsaw Film Commission.
Partnerzy edukacyjni to: CINEMAHALL (Ukraina), KINOGRAPHE (Francja), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), American Corner Radom, Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, Education USA oraz Akademia Handlowa Nauk Stosowanych w Radomiu.
Partnerem Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.
Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.
Partnerem technologicznym festiwalu jest Canon.
Partnerami organizacyjnym są: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR, Pracownia Nowych Mediów, Hufiec ZHP Radom-Miasto.
Towarzyszące wydarzeniu działania edukacyjne wspiera Unia Europejska.
Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej (3. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Centrum festiwalowym 15. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.