Juz niedługo rusza festiwal EtnoKraków/Rozstaje

 

Inspirowany polskimi pieśniami tradycyjnymi, okrzyknięty sensacją sezonu teatralnego spektakl DO DNA w reżyserii Ewy Kaim z udziałem studentów AST w Krakowie, warsztaty i noce tańców: hiszpańskich, brazylijskich, polskich, w energii balfolk i etnoelectro, warsztaty pieśni tradycyjnych: polskich, ukraińskich, romskich i wschodniego pogranicza, spotkanie z prof. Andrzejem Bieńkowskim dedykowane tradycjom muzyki żydowskiej – to niektóre tylko z atrakcji zapowiadających i towarzyszących tegorocznej XX edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

Zapowiedź głównych wydarzeń festiwalowych to m.in. koncertowe pasmo EtnoKraków/Rozstaje PROLOG, który rozpoczął się już 8 czerwca w festiwalowym klubie Strefa koncertem Velme Ghurt & Porto Meskla w międzynarodowej ukraińsko-polsko-włoskiej obsadzie. Przed nami koncert Ani Brody: Jankiel w spódnicy (16.06) i odrębny koncert artystki dla dzieci i rodziców (17.06). W ramach Wianków – Święta Muzyki w klubie festiwalowym Strefa (23.06) wystąpi kapela Maliszów i reprezentacja krakowskich grup wokalnych Swada+Dola. Dzień później (24.06): włoska muzyka tradycyjna i koncert Addhrai. Kolejny weekend (29.06): Kinga Rataj Trio i koncert fado. 1 lipca w Radio Kraków (Studio im. Romany Bobrowskiej): Yograi Naik (Indie) – wirtuoz sitaru i fińska grupa wokalna Tuuletar (koncert transmitowany będzie na antenie Radia Kraków).

EtnoKraków/Rozstaje to również cykl warsztatów tańców tradycyjnych: hiszpańskich (Kastylia-La Mancha / Vigüela), włoskich (tarantella / Chiara Scarfato), brazylijskich (forró / Camila Alves), polskich (krakowiaki / Katarzyna Chodoń i Arkadiusz Szałata); w energii balfolk (m.in. tańce bretońskie / Balquemia, Sprnkle Blizzard) oraz warsztaty pieśni tradycyjnych: polskich (Ania Broda, Joanna Słowińska), ukraińskich (Sofia Herian), romskich (Masha i Olga Natanson) i wschodniego pogranicza (Julia Charytoniuk).

Odbędzie się także spotkanie z prof. Andrzejem Bieńkowskim: Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów (7.07), na który złożą się opowieści, filmy z badań terenowych i koncert kapeli Raraszek. Warsztaty ŻyWej Pracowni (Kraków, ul. Celna 5) pozwolą nam zgłębiać tajniki rzemiosła tradycyjnego.

Teatralnym i muzycznym epilogiem festiwalu będzie – inspirowany polskimi pieśniami tradycyjnymi – spektakl DO DNA w reż. Ewy Kaim (w dwóch odsłonach: 08.07 godz. 17.00 oraz 20.00), jedno z najgoręcej przyjętych przez publiczność i krytykę przedstawień sezonu, z udziałem studentów (aktualnie: absolwentów) krakowskiej AST.

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
>> warsztaty muzyczne, spotkania w klubie Strefa, Kraków, ul. św. Tomasza 31
informacje, rezerwacje: etnokrakow@rozstaje.pl
liczba miejsc ograniczona – decyduje ilość kolejność zgłoszeń
>> noce tańca, spotkania w klubach Strefa i Alchemia: wstęp wolny
>> warsztaty w Muzeum Etnograficznym im Seweryna Udzieli w Krakowie, Plac Wolnica 1
bilety: 35 zł (płatność przelewem) / rezerwacje, informacje: dorota@etnomuzuem.eu
liczba miejsc ograniczona – decyduje ilość kolejność zgłoszeń
>> warsztaty rzemiosła tradycyjnego: ŻyWa Pracownia, Kraków, ul. Celna 5
informacje, rezerwacje: warsztaty@zywapracownia.pl
liczba miejsc ograniczona – decyduje ilość kolejność zgłoszeń
>> Forró Kraków 6-8 VII
informacje, rezerwacje: forrokrakow@gmail.com
wstęp na wszystkie spotkania: 170 zł (wszystkie zajęcia plus imprezy)
zajęcia dla początkujących: 150 zł (impreza wliczona w cenę)
zajęcia dla zaawansowanych: 150 zł (impreza wliczona w cenę)
sobotnia impreza forró – 35 zł
>> spektakle w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, ul. F. Straszewskiego 22, 30-001 Kraków, Scena im. Stanisława Wyspiańskiego, 8 lipca, godz. 17.00 oraz godz. 20.00; bilety można rezerwować osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem internetu w Dziale Organizacji Teatru AST i Promocji (ul. Straszewskiego 22 w Krakowie) od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. tel. 12 430 15 92, bilety@ast.krakow.pl.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów