Johann Sedlatzek: Souvenir
10% zniżki dla Prenumeratorów! (po prostu zapłać przelewem 10% mniej)
Tylko u nas!
Mamy prawdziwy unikat. Utwory z tej płyty zabrzmiały po raz pierwszy po 200 latach 13 października 2012 roku podczas XX Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena.
(Poznaj nasze wrażenia z premierowego koncertu)
Materiał do nagrania płyty sprowadziła z Londynu Elżbieta Woleńska. Do odkrycia i zbadania twórczości Johanna Sedlatzka zachęcił ją historyk sztuki i dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, Aleksander Devosges Cuber.
Johann Sedlatzek pochodził z Opolszczyzny, urodził się w Głogówku. Tam się wykształcił. I tam po raz pierwszy zetknął się z Ludwigiem van Beethovenem. Grał w orkiestrze II Symfonię, którą uczczono przyjazd wiedeńskiego mistrza. Dziś bardziej znany jako autor transkrypcji utworów Beethovena na flet niż samodzielny kompozytor. Za życia zdobył sławę wirtuoza i wykonawcy własnych utworów w Wiedniu i w Anglii, dokąd kolejno emigrował.
Jest czego posłuchać. Poza Beethovenem inspiracji dostarczał Sedlatzkowi także N. Paganini. W zachowanym dorobku Sedlatzka mamy 300 stron partytur i ponad 150 minut muzyki. Kompozycje oparte na znanych i lubianych ówcześnie utworach, zwykle opracowanych w formie wariacji. Partie fortepianu niejednokrotnie komponowali dla Sedlatzka wybitni artyści: C.G. Reissiger czy A. Diabelli.
Na razie pierwsza i jedyna płyta z utworami Johanna Sedlatzka na flet i fortepian. Na płycie znajduje się 7 utworów, z których w szczególności polecamy ostatni z nastrojowym solo na flecie.
Grają Elżbieta Woleńska (flet poprzeczny) i Elżbieta Zawadzka (fortepian)
wydawca: JB records
Posłuchaj zanim kupisz:
Ścieżka 1: "La Marie" Variations Brillantes Marie_1
Ścieżka 5: "Amitie" Variations Brillantes Amitie_1
Ścieżka 6: Souvenir a Paganini, Grand variations on the "Carnival in Venice" Karnawal_1
Ścieżka 7: Souvenir de Simplon, Ranz de Vaches Simplon_1